Β’ Εθνική: Έχασε στην Θεσσαλονίκη και έμπλεξε σε περιπέτειες η Ασπίδα Ξάνθης

Μια ακόμη ήττα την τρίτη συνεχόμενη και την πέμπτη σε εξι παιχνίδια γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης από την εκ των ουραγών Γέφυρα Θεσσαλονίκης με 73-63 και έμπλεξε για τα καλά σε περιπέτειες.

Η ομάδα της Ξάνθης δεν ξεκίνησε καλά ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ τους Θεσσαλονικείς βρισκόμενη πίσω με 25-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και 48-40 με την λήξη του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο έχοντας οδηγό τον σκόρερ της Γκέλιο που τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους μείωσε στο -3, 59-56 παίζοντας καλή άμυνα μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης ελπίζοντας στην ανατροπή.

Ωστόσο δεν τα κατάφερε αφού κακές επιλογές στην επίθεση πετυχαίνοντας μόλις 7 πόντους στο κρίσιμο τελευταίο δεκάπεπτο, έφεραν του γηπεδούχους να παίρνουν την τρίτη τους νικη στο πρωτάθλημα και τους Θρακιώτες να επιστρέφουν στην Ξάνθη με μια ακόμη εκτός έδρας ήττα και στην δέκατη πλέον θέση.

Δεκάλεπτα: 25-15, 48-40 (ημίχρονο), 59-56, 73-63 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΕΦΥΡΑ (Καραμουσαλίδης): Καζαμίας, Νικολαίδης 9(1), Γιαμούκης, Κολοκοτρώνης 16(3), Γαρέζος 8(2), Σιώπης 8(1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 7, Σιώμος 8, Μπρούσαλης, Μπίσκας 17(2).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 6, Παπαδάκης 7 (1), Γρούδος 7, Σιόγγας 7 (2), Στεφανίδης 2, Κλωνάρας 3, Κουτσογιάννης 9, Γκέλιος 20, Απιδόπουλος 2, Μασμανίδης.