Volley League: Mεγάλη νίκη στο “καταραμένο” ται μπρέικ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί αυτού του Πειραιά στην Καλλιθέα

Μια ακόμη εκτός έδρας νίκη την τρίτη εκτός έδρας μακριά από την Αλεξανδρούπολη και συνολικά στο πρωτάθλημα πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά την επικράτηση του στο ται μπρεικ με 3-2 στην Καλλιθέα επί του Εθνικού Πειραιώς.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρβο Λούκα Βελίσκοβιτς σε επίθεση και σερβίς, τον Χόρχε Παγιάν να τελειώνει τις καθοριστικές κόντρα επιθέσεις και τον Κώστα Βλαχόπουλο να έχει σωστές επιλογές η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πήρε τη νίκη με 3-2 σετ μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και στα σετ αλλά και στο σκορ εντός των σετ. Ο Εθνικός Πειραιώς προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά δύο μπλοκ άουτ στην υποδοχή του στο 4ο και στο 5ο σετ τον έφεραν πίσω στο σκορ και έμεινε στη συγκομιδή ενός βαθμού.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη παρά την πίεση που ένιωθαν οι παίκτες του στο πέμπτο ται μπρεικ της σεζόν αφού προηγήθηκαν τέσσερα “καταραμένα” χαμένα σε προηγούμενα παιχνιδια, αυτή την φορά τα κατάφεραν και πρόσθεσαν άλλους 2 βαθμούς στην βαθμολογική συγκομιδή τους απέναντι σε μια ομάδα που έχει και αυτή παρόμοιους στόχους.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-16, 25-19, 23-25, 12-15) σε 119′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9 (8/24 πε., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 26% άριστες), Τουρνάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νάιτ 26 (24/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίφερτ 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 27 (20/34 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ. – 34% άριστες), Αμπανόζ 4 (4/4 επ.) / Αδαμόπουλος (λ, 44% υπ. – 16% άριστες), Βολουδάκης (λ, 25% υπ. – 13% άριστες), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης 1 (1 άσσος), Ράμος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακόδης): Παγιάν 22 (20/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 10 (5/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καβαρατζής 4 (4/14 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 24 (18/31 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 28% άριστες), Χριστόφας 10 (9/15 επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ. – 39% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Μπίκος.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ TO LIVE TOY THRAKISPORTS  ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ