LIVE από την Καλλιθέα για την Volley League: Εθνικός Πειραιώς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Εθνικός Πειραιώς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Καλησπέρα από το Κλειστό του Εσπέρου στην Καλλιθέα, όπου ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θέλει την τρίτη συνολικά και την τρίτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα αφού στην Αλεξανδρούπολη έχει μόνο ήττες.

Ωρα 14:10 Αυτή είναι  η πρώτη αναμέτρηση του Εθνικού Πειραιώς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την Volley League αφού οι γηπεδούχοι είναι νεοφώτιστοι και έτσι οι δυο ομάδες δεν είχαν λογαριασμούς τα προηγούμενα 28 χρόνια.

Ωρα 14:14  Ο Εθνικός Πειραιώς προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού που ήταν η τρίτη στο πρωτάθλημα και τον αναβάθμισε στον βαθμολογικό πίνακα.

Ωρα 14:18   Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης από την πλευρά του προέρχεται μεν από την ήττα από τον Παμβοχαϊκό, ωστόσο ο ένας βαθμός που πήρε σε αυτό το ματς τον φέρνει έναν βαθμό πάνω από αυτόν του Πειραιά.

Ωρα 14:22 Και οι δύο ομάδες έχουν ως ξεκάθαρο στόχο την παραμονή, επομένως σε αυτό το παιχνίδι όπως συνέβη και στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Παναχαϊκή οι Αλεξανδρουπολίτες θα πάρουν βαθιά ανάσα με θετικό αποτέλεσμα.

Ωρα 14:27 Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν έχει νίκη στην έδρα του, αλλά μετρά ήδη δυο νίκες εκτός έδρας και μάλιστα με 3-0 (επί Παναθηναϊκού και Παναχαϊκής) και θέλει να τριτώσει το καλό.

Ωρα 14:29  Επίσης, έχει κερδίσει πόντο σε όλα τα παιχνίδια του μέχρι στιγμής, με εξαίρεση το ματς της 2ης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό.

Ωρα 14:32  Ο Εθνικός Πειραιώς  θέλει να πετύχει την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά από το 3-1 επί της Παναχαϊκής στην πρεμιέρα.

Ωρα 14:37  Πριν τον αγώνα θα γίνει η βράβευση του Κυριάκου Σπυριούνη ως MVP της 7ης αγωνιστικής. Η βράβευση θα γίνει από τον θρυλικό Γιάννη Ματζουράνη σε περίπου 20 λεπτά.

Ωρα 14:40  Πάντως ο κ. μαντζουράνης πριν λίγο μας έλεγε ότι θυμάται σχεδόν τρεις δεκαετίες πριν ένα ματς Εθνικού Αλεξανδρούπολης – Εθνικού πειραιά στην Αλεξανδρούπολη σε ανοιχτό γήπεδο, όπου είχαν νικήσει οι πειραιώτες.

Ωρα 14:46  Δεδομένης της αποχώρησης του Ρίστιτς, ως ακραίος σε αυτό το παιχνίδι για τους Αλεξανδρουπολίτες θα χρησιμοποιηθεί ο Γιάννης Καβαρατζής. Βασικός διαγώνιος θα ξεκινήσει το νέο απόκτημα της ομάδας, ο Παγιάν, που έδειξε σε καλή κατάσταση το Σάββατο κόντρα στον Παμβοχαϊκό ενώ βασικός πασαδόρος απόντος πλέον του Μιλστάιν είναι ο Βλαχόπουλος.

Ωρα 14:49 Οι Εβρίτες έχουν ταξιδέψει από  χθες το απόγευμα  στην Αθήνα, καθώς σε αυτό το ματς πάνε με διανυκτέρευση (όπως έκαναν και με Παναθηναϊκό, ενώ με τον Ολυμπιακό ήρθαν αυθημερόν). Ίσως και να είναι καλό σημάδι αυτό

Ωρα 14:51   Διαιτητές της αναμέτρησης έχουν οριστεί οι  Γεωργιάδης και δεύτερος ο Εβρίτης  Κουτσούλας.

Ωρα 14:54  Χθες ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 την Κηφισιά, σήμερα ααπό τις 14:30 παίζουν Ηρακλής Χαλκίδας – Φοίνικας Σύρου και στις 19:00 Παμβοχαϊκός – Αιγίνιο και Παναχαϊκή – Ηρακλής, ενώ την Πέμπτη ο ενισχυμένος με τον Κουμεντάκη ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Ωρα 14.56  Ο ηρακλής Χαλκίδας κερδίζει το πρώτο σετ απέναντι στον Φοίνικα; Σύρου στο ματς που είναι σε εξέλιξη.

Ωρα 14:58  Τώρα η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Ωρα 15:01  Λίγο πριν ξεκινήσει το ματς βραβεύεται από τον “Εθνικάρα” Γιάννη Μαντζουράνη ο Κυριάκος Σπυριούνης ως mvp της περασμένης αγωνιστικής

1ο σετ: 0-1 (Παγιάν), 0-2, 0-3(ασσος Χατζόπουλος), 1-3 (Αμπανόζ), 1-4, 2-4 (στο φιλέ το σερβίς του Παγιαν), 2-3 (συνεχίζει ο Αμπανοζ στο σερβις), 2-4, 2-5 (διαγώνιο καρφί Παγιάν), 3-6 (λάθος παικτών Πειραιά), 3-7, 3-8 (παιρνει μπλοκ άουτ ο Βελιτσκοβιτς και τεχνικό ταϊμ άουτ), 3-9, 3-10 (ταϊμ άουτ ο Σάκης Ψάρας, συνεχιζει ο Καβαρατζής στο σερβίς), 4-10 (σταματά το σερί με μπλοκ άουτ), 4-11 (Βελίτσκοβιτς),  5-11 (Νάιτ),  5-12 (στο φιλέ το σερβις του Σεϊφερτ), 6-12 (Σπυριούνης), 6-13 (Παγιαν), 7-13 (χαμενο σερβις Βελιτσκοβιτς), 7-14, 7-15 (αουτ ο Νάιτ), 7-16 (πρώτος χρόνος Χριστόφας), 8-16 (ακουμπά φιλέ ο Χριστόφας), 9-16 (Σμυριούνης), 10-16 (διαγώνιο καρφί μετά από φάση διαρκείας ο Ναιτ και ζητά τάιμ άουτ ο Μουστακίδης), 11-16 (πιαστό ο Χριστόφας), 12-16 (δυο φορές το μπλοκ των γηπεδούχων σταματά Παγιάν και Καβαρατζή), 12-17 (Χριστόφας σε πρώτο χρόνο), 12-18 (Παγιάν διαγώνιο καρφί και ταϊμ άουτ ο Ψάρας για τον Εθνικό Πειραιώς), 13-18 (αουτ σερβίς Παγιάν), 13-19 (λάθος σερβίς Αβανόζ), 13-20 (αουτ Μαντέκας), 13-21 (πιαστό Σέιφερτ), 13-22 (αουτ Νάιτ), 14-22 (πόντος Νάιτ), 15-22 (λάθος θέσεις Εθνικός Αλεξανδρούπολης και μικροεκνευρισμός Παγιάν με τον δεύτερο διαιτητή), 15-23, 16-23, 17-23, 17-24 (επτα σετ μπολ), 18-24, 18-25 (Βελίτσκοβιτς) και τέλος σετ. Εθνικός Πειραιά – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-1

Ωρα 15:29  Στο άλλο ματς που έχουμε σε εξέλιξη, Ηρακλής Χαλκίδας και Φοίνικας Σύρου είναι ισόπαλοι με 1-1 σετ και παίζουν τώρα το τρίτο.

2ο σετ: 1-0, 2-0 (αουτ Καβαρατζή που διαμαρτυρεται ότι ακουμπησε μπλοκ), 2-1 (λάθος Εθνικού Πειραιά), 3-1 (μπλοκ ο Χριστόφας αλλά άουτ), 3-2 (Χριστοφας), 4-2 (Σεϊφερτ σε πρώτο χρόνο), 5-2 (ποντος διαρκείας), 5-3 (λάθος σερβίς), 6-3 (Νάιτ), 6-4, 7-4 (ακουμπά φιλέ ο Βλαχόπουλος), 8-4 (μπλοκ στον Παγιάν και τεχνικό ταϊμ άουτ), 8-5, 9-5 (Μαντέκας), 9-6 (Χατζόπουλος σε πρώτο χρόνο), 10-6 (αουτ σερβίς Βελίτσκοβιτς), 10-7 (Παγιαν), 11-7 (Χατζοπουλος σερβίς στο φιλέ), 12-7 (μπλοκ στον Χρισατόφα και ταϊμ άουτ Μουστακίδης), 12-8, 12-9 (με Παγιάν σετο σερβίς ο Εθνικός), 13-9 (Σουριούνης), 13-10 (Παγιάν), 14-10 (Σεϊφερτ), 16-12 (τεχνικό ταϊμ άουτ), 16-13, 17-13 (πατα γραμμή ο Βελιτσκοβιτς στο σερβίς), 18-13 (ταϊμ άουτ ο Μουστακίδης), 19-14 (Νάιτ διαγώνια), 20-14 (Νάιτ ξανά διαγώνια, φάση καρμπόν), 20-15, 21-15 (αουτ σερβίς Παγιάν), 22-15 (καρφώνει στον… αέρα ο Παγιάν), 22-16 (23-16 (Μαντέκας), 24-16 (ασσος Μπάσης), 25-16 (Νάιτ) και τέλος σετ. Ισοφαρίζουν οι γηπεδούχοι. Εθνικός Πειραιώς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-1

Ωρα 15:54  Στο άλλο ματς που διεξάγεται αυτήν την ώρα Ηρακλής Χαλκίδας – Φοίνικας Σύρου 1-1 στα σετ και 17-22 στο τρίτο σετ.

3ο σετ: 1-0 (αουτ Καβαρατζής), 2-0 (Σπυριούνης με πλασέ), 3-0 (παίρνει μπλοκ άουτ ο Σπυριούνης, έξαλλος με τους παίκτες του ο Μουστακίδης),  3-1 (Παγιάν σπάει το μπλοκ), 4-1 (διαγώνιο καρφί Νάιτ), 4-2, 5-2 (αουτ σερβίς Παγιάν), 6-2 (ασσος Σπυριούνης και ζητά ταϊμ άουτ ο Μουστακίδης), 6-3 (πλασέ Βλαχόπουλος), 6-4 (παίρνει μπλοκ άουτ ο Βελίτσκοβιτς), 7-4 (Νάιτ), 8-4 (μπλοκ Νάιτ και τεχνικό τάιμ άουτ), 8-5 (βελίτσκοβιτς), 8-6 (μπλοκ Βλαχόπουλου), 9-6 (Μαντέκας), 10-6,  10-7 (Παγιάν στην ευθεία),  10-8 (πιαστό Σπυριούνη), 11-8 (Σπυριούνης πίσω από τα τρία μέτρα), 11-9 (Χατζόπουλος), 11-10 (Αβανόζ και Μαντέκας μπερδδεύτηκαν και έπεσαν ο ένας πάνω στον άλλον), 12-10 (αουτ σερβις βελιτσκοβιτς), 13-10 (Σπυριούνης και ξαναπάει στους τρεις η διαφορά),, 14-10 (ασσος Τσουρνάκης), 14-11 (μπλοκ Παγιαν), 15-11 (Νάιτ), 16-11  (καρφώνει στο φιλέ ο Χαραλαμπίδης και τεχνικό ταϊμ άουτ), 17-11, 18-11 (ταϊμ άουτ ο Μουστακίδης), 18-12 (σπάει το μπλοκ ο Παγιάν που πάει και σερβις), 19-12 (ακουμπά φιλέ ο Καβαρατζής), 20-12 (Νάιτ), 20-13 (Παγιάν στην ευθεία), 20-14 (Καβαρατζής στο σερβίς), 21-14 (αουτ Βελίτσκοβιτς), 22-14 (βγηκε η άμυνα της αγωνιστικής από Κοντοστάθη και καβατρατζή αλλά τελείωσε τον πόντο με μπλοκ άουτ ο Νάιτ), 22-15, 22-16, 22-17 (ταϊμ άουτ ο Ψάρρας για τον Εθνικό πειραιά που είδε αυτόν της Αλεξανδρούπολης να κάνει ένα 3-0 σερί), 23-17 (Μαντέκας), 23-18 (διπλό μπλοκ στον μαντέκα) , 23-18, 24-18 (Τσουρνάκης και εξι σετ μπολ οι γηπεδούχοι), 24-17, 25-17 (Σουριούνης πάνω στον παγιάν) και τέλος σετ. Εθνικός Πειριαώς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-1

Ωρα 16:21  Την ίδια ώρα στην Χαλκίδα ο Φοίνικας Σύρου προηγείται με 2-1 σετ του τοπικού Ηρακλή ενώ στο τέταρτο σετ επίσης προηγείται με 16-18 και αν το κατακτήσει πάει για ένα σημαντικό τρίποντο.

4ο σετ: 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 4-2 (άσσος για την Πειραιώτικη ομάδα), 5-2 (τάιμ άουτ από τον Σάκη Μουστακίδη), 5-3, 5-4 (άσσος του Βελίτσκοβιτς), 5-5, 5-6 (μπλοκ από τον Χριστόφα), 5-7 (νέος άσσος του Βελίτσκοβιτς και ταϊμ άουτ του Ψάρα), 5-8 (μπλοκ στον Μαντέκα και τεχνικό τάιμ άουτ), 5-9, 5-10, 5-11 (τάιμ άουτ για τον Εθνικό Πειραιώς), 6-11, 7-11, 7-12, 7-13 (διατηρεί τη διαφορά του ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης), 8-13, 9-13, 10-13, 10-14, 11-14, 12-14 (μείωσε και ξαναμπήκε στο ματς ο Εθνικός Πειραιά), 12-15, 12-16 (δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ), 13-16, 14-16, 14-17, 15-17 (57,5% των πόντων του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από υποδοχή της μπάλας), 16-17, 17-17, 17-18, 17-19, 17-20 (9 πόντοι είναι το μέγιστο σερί συνεχόμενων πόντων για την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη), 18-20, 19-20, 20-20 (φωτιά έχει πάρει το παιχνίδι στους τελευταίους πόντους), 20-21, 21-21, 21-22, 22-22 (90-82 προηγείται ο Εθνικός Πειραιά στους συνολικούς πόντους), 22-23 (άουτ το σερβίς του Μαντέκα), 22-24 (νέος άσσος από τον Βελίτσκοβιτς και σετ μπολ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης), 23-24 (στο φιλέ η μπάλα από το σερβίς), 23-25 και τέλος σετ. Ισοφαρίζει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ. Εθνικός Παιραιώς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-2!

Ώρα 16:54 Με την ευκαιρία της διακοπής στο παιχνίδι, να ενημερώσουμε πως στο άλλο παιχνίδι που ξεκίνησε στις 14:30, ο Φοίνικας Σύρου αν και χρειάστηκε επίσης το τάι μπρέικ, τελικά πήρε τη νίκη με 2-3 στα σετ, επικρατώντας στο 5ο με 15-17.

5ο σετ: 1-0, 1-1, 1-2, 1-3 (έχει μπει καλά στο τάι μπρέικ η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη), 2-3, 2-4 (9-10 τα λάθη των δύο ομάδων στο σερβίς), 2-5 (τάιμ άουτ από τον Ψάρα), 3-5, 3-6 (6 οι άσσοι για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, 5 για αυτόν του Πειραιά), 3-7, 3-8 (νέος άσσος από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που φτάνει τους 7 στο ματς), 4-8, 4-9, 4-10. 5-10, 6-10 (97-95 υπέρ του Εθνικού Πειραιώς οι συνολικοί πόντοι έως τώρα), 6-11 (όλα δείχνουν πως η ομάδα της Αλεξανδρούπολης θα πάρει την πρώτη της νίκη μετά από τάι μπρέικ), 7-11, 8-11 (τάιμ άουτ από τον Σάκη Μουστακίδη), 9-11, 9-12, 10-12. 11-12 (νέο τάιμ άουτ από τον Σάκη Μουστακίδη), 11-13, 12-13, 12-14 (στο φιλέ η μπάλα από το σερβίς, σετ και ματς μπολ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης), 12-15 και τέλος του σετ, αλλά και του αγώνα. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ανέτρεψε πλήρως το σκορ και φεύγει από τον Πειραιά με μια σημαντική νίκη! Εθνικός Πειραιώς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3!