ΕΠΣ Ξάνθης: Με τριάρα στην Αναγέννηση Θαλασσιάς διεύρυνε το σερί της η Ασπίδα Ξάνθης

Η Ασπίδα Ξάνθης συνέχισε με επιβλητικό τρόπο το σερί συνεχόμενων νικών της, επικρατώντας το μεσημέρι της Κυριακής με 3-0 της Αναγέννησης Θαλασσιάς στο ΔΑΚ Ξάνθης.

Η ομάδα του Χρήστου Σαμαρά, κατάφερε να επικρατήσει και της Αναγέννησης Θαλασσιάς με 3-0 στο μεταξύ τους ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, παρ’όλο που οι παίκτες του Δημήτρη Καρύδη της έβαλαν… δύσκολα και το πάλεψαν για παραπάνω από ένα ημίχρονο.

Η πρώτη φάση της αναμέτρησης ανήκε στην Αναγέννηση Θαλασσιάς, με τον Στέλιο Τουργαΐδη να κάνει μια κεφαλιά, αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μάριου Χατζηγεωργίου, για να έρθει στο 38′ η φάση του πρώτου γκολ της Ασπίδας Ξάνθης. Ο Νίκος Παπαδόπουλος δοκίμασε το πόδι του, λίγο έξω από την περιοχή του Κοτζακελίνη και τον νίκησε για να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού του αγώνα. Η Αναγέννηση προσπάθησε να αντιδράσει στο 42′ και να φέρει το ματς στα ίσα, όμως η σέντρα – σουτ του Παναγιώτη Πεντεζίδη από δεξιά δεν τρόμαξε ουσιαστικά τον κίπερ της Ασπίδας, κι έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Καρύδη, σύμφωνα με την Ξάνθη-Sport, είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά το σουτ του Γιάννη Καζάκη έφυγε τελικά μόλις άουτ. Έτσι η ομάδα του Χρήστου Σαμαρά που έδειξε χαρακτήρα και κράτησε καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα το οριακό 1-0, εκμεταλλεύτηκε στο τέλος τις δικές της ευκαιρίες και σκόραρε ακόμα δυο γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ουσιαστικά οριακή της νίκη. Στο 89′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Ζώτου, ο Δογανίδης σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτζακελίνη, για να έρθει και το 3-0 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης από τον Χάρη Κατσή.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Χρήστος Σαμαράς): Χατζηγεωργίου, Σαμαράς, Τζαρτάκης, Κοντομιχάλης, Νικολούδης, Στεπανιάν (85′ Χατζηπαρασκευάς), Ζώτος (90+2′ Νταμπανλής), Γελαδάρης (60′ Δογανίδης), Χριστοφορίδης, Παπαδόπουλος (73′ Κυριαζίδης), Κατσής.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ (Δημήτρης Καρύδης): Κοτζακελίνης, Πεντεζίδης, Μαντζαρίδης (66′ Δάγκας), Δελητζόγλου, Κουτσομιχάλης, Κωτίδης, Τουργαΐδης, Σταύρου, Βασιλειάδης Σ., Καζάκης, Δημόπουλος.