Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην επικράτηση επί του Πανιωνίου

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Μετά τη διακοπή για τα τα παιχνίδια της Εθνικής ομάδας, η ομάδα της Ξάνθης, υποδέχτηκε τον Πανιώνιο επιδιώκοντας και παίρνοντας την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν σκληρό και είχε πολλές κίτρινες κάρτες. Ο προπονητής της Ξάνθης, κ.Ράσταβατς, υποχρεώθηκε από τα πρώτα λεπτά, σε υποχρεωτική αλλαγή του Μπρίτο και πέρασε στη θέση του, τον Ρότσε, που όμως, δεν μπόρεσε να τον αντικαταστήσει ούτε στο ελάχιστο.

Η ομάδα της Θράκης, πανηγύρισε τελικά, την πρώτη φετινή νίκη στα Πηγάδια με σκορ 2-0, από τον Γένρισεκ. Ανέβηκε στη βαθμολογία και χτίζει θετική ψυχολογία, για τα επόμενα παιχνίδια.

Από εκεί και πέρα, πάμε να δούμε αναλυτικά την κριτική των παικτών της ομάδας της Ξάνθης στον αγώνα με τον Πανιώνιο:

Ζιφκοβιτς: Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, δεν είχε κουραστικό απόγευμα. 7/10

Φλίσκας: Σταθερός στην απόδοση του, έκλεισε όταν έπρεπε τους αντίπαλους παίχτες. 6/10

Μπαξεβανίδης: Πήγε πολύ καλά και στα δυο ημίχρονα, προσπαθούσε να βοηθήσει στο επιθετικό κομμάτι. 6/10

Κασάδο: Βοήθησε αμυντικά και επιθετικά. Προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά, τον Ρότσε, όταν ανέβαινε.  7/10

Σβάρνας: Πολύ καλός και σταθερός, ο νεαρός, στην άμυνα. Τα πήγε περίφημα στα αμυντικά του καθήκοντα. 7/10

Μεχία: Ανασταλτικές βοήθειες στο κέντρο, πολύ τρέξιμο, αλλά μέχρι εκεί.  6/10

Ντε Λούκας: Σήμερα δεν ήταν καλός, έκανε πολλά λάθη στο κέντρο. 5/10

Λουσέρο: Δημιούργησε παιχνίδι, έτρεξε, προσπάθησε να βοηθήσει τους επιθετικούς. Κουράστηκε και έγινε αλλαγή, προς το τέλος. 7/10

Γενρισεκ: Έπιασε πολύ  καλή απόδοση, σκόραρε τα δυο τέρματα της Ξάνθης. Επιτέλους, έδειξε στοιχεία σέντερ-φορ. 8/10

Κίκε: Πήγε πολύ καλά. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ξεχώρισε. Ήταν κινητικός και προσπαθούσε πολύ. Έγινε αλλαγή. 7/10

Ορφανίδης: Μπήκε ως αλλαγή, έπαιξε σχεδόν 15 λεπτά. Προσπάθησε να δημιουργήσει και να πάρει πρωτοβουλίες. 5/10

Ρότσε: Έπαιξε ως αλλαγή, στη θέση του Μπρίτο, από πολύ νωρίς. Δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο. 5/10

Μελιόπουλος: Μπήκε ως αλλαγή, στα τελευταία λεπτά. Να συνεχίσει έτσι και να δουλεύει συνέχεια, να δικαιώσει όσους τον πιστεύουν!