Με το αριστερό η πρεμιέρα Κασαμπαλή και Βανέγκας στο κυπριακό πρωτάθλημα κόντρα όμως στην πρωταθλήτρια Ομόνοια του Καλμαζίδη

Στην πρεμιέρα του κυπριακού πρωταθλήματος, οι τρεις Ελλαδίτες προπονητές Καλμαζίδης, Καμπερίδης, Μέλκας που είναι στους πάγκους Ομόνοιας, Παφιακού και ΑΠΟΕΛ αντίστοιχα ξεκίνησαν με νίκες.

Αντιθέτως, με ήττα ξεκίνησαν οι πρώην παίκτες του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σταύρος Κασαμπαλής κα Ντανιελ Βανέγκας, που ωστόσο έπεσαν στην πρεμιέρα απέναντι στην πρωταθλήτρια Ομόνοια του Καλμαζίδη.

Η Ομόνοια, όπως και στον τελικό του Σούπερ Καπ δεν ξεκίνησε καλά στην έδρα της Σαλαμίνας χάνοντας το πρώτο σετ, ισοφάρισε σε 1-1 και στα άλλα δύο στα κρίσιμα είχε τις λύσεις (71% στην επίθεση στο δ’ σετ) για να πάρει τη νίκη.

Για τη Νέα Σαμαμίνα τόσο ο Κασαμπαλής όσο και ο Βανέγκας ξεκίνησαν ως βασικοί και είχαν πολύ καλή απόδοση.

Με το ίδιο σκορ και τον ίδιο τρόπο επικράτησε ο Παφιακός στην έδρα της Αναγέννησης Δερύνειας, με την ομάδα του Καμπερίδη να βρίσκεται σε αναζήτηση αντικαταστάτη του Καναδού Στίβεν Χαντ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν σαρωτικός στα δύο πρώτα σετ κόντρα στην ΑΕ Καραβά κι όταν οι φιλοξενούμενοι (που έφτιαξαν αργά το ρόστερ τους) αντέδρασαν δεν τους επέτρεψαν να ξαναμπούν στο ματς.

Τέλος η Ανόρθωση επικράτησε στις λεπτομέρειες τη νεοφώτιστη Ολυμπιάδας. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας του κυπριακού πρωταθλήματος:

Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 1-3 (25-19, 19-25, 23-25, 22-25)
ΑΠΟΕΛ-ΑΕ Καραββά 3-0 (25-11, 25-11, 25-22)
Αναγέννηση-Παφιακός 1-3 (25-23, 20-25, 20-25, 21-25)
Ανόρθωση-Ολυμπιάδα 3-1 (25-20, 29-27, 16-25, 25-20)