Super League: Νέα νίκη στο φινάλε και με ανατροπή επί του Αστέρα Τρίπολης για τους Νέους του Κώστα Προδρομίτη

Μια ακόμη εντός έδρα νίκη επί μιας δυνατής ομάδας όπως ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχαν οι νέοι της Ξάνθης για το πρωτάθλημα Κ20 της Super League.

Τα παιδιά του Κώστα Προδρομίτη πήραν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια με 2-1 (φώτο αρχείου) στο φινάλε αν και έχανα με 0-1 στο ημίχρονο για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και παραμένουν αήττητοι για 4 αγώνες, φτάνοντας τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα έπιασαν τετράδα, αφήνοντας πίσω με 9 βαθμούς τους Αρκάδες που έχουν και παιχνίδι περισσότερο.

Η Ξάνθη βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Γιανγκ στο 42′, ωστόσο κατάφερε στην επανάληψη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και με τα γκολ των Μελιόπουλου στο 62′ και του Ιωάννου ενα εικοσάλεπτο αργότερα πέτυχε την ανατροπή και μια ακόμη σπουδαία εντός έδρας νίκη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χρήστος Κακουλίδης, Γκιόση και Καραθανάσης από την ΕΠΣ Θράκης.

ΞΑΝΘΗ (Προδρομίτης): Τζελέπης, Χασάνογλου, Παπάζογλου, Γιανναράκης, Μελιόπουλος, Τσέλα, Πεταλωτής, Τριανταφύλλου (55′ Σουλεϊμάν), Ιωάννου, Τσάπαρης (88′ Παπαδόπουλος), Καλογιάννης (73′ Στοΐνοβιτς).