Κύπελλο Ελλάδος: Λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο η Ασπίδα Ξάνθης και γνώρισε ήττα-αποκλεισμό από το Ανατόλια

Δεν τα κατάφερε η Ασπίδα Ξάνθης να πετύχει μία ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού γνώρισε την ήττα με 70-56 από το Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα της Ξάνθης ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο το Ανατόλια το Ανατόλια πήρε διψήφια διαφορά, φτάνοντας στην πρόκριση.

Η Ασπίδα ξεκίνησε δυνατά στην πρώτη περίοδο, με το Ανατόλια να ισορροπεί και να παίρνει προβάδισμα με 17-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασπίδα ήταν κοντά στο σκορ, όμως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με 32-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε το νικητή, καθώς το Ανατόλια με επιμέρους σκορ 23-9 κατάφερε να προηγηθεί με 55-36, καθώς η Ασπίδα ήταν κακή τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με το Ανατόλια να φτάνει στο τελικό 70-56.

Δεκάλεπτα: 17-15, 32-27 (ημίχρονο), 55-36, 70-56 (τελικό αποτέλεσμα)

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης 2, Πρωτούλης 6, Βλάχος 10(2), Λεμονάκης 2, Γαλανίδης 8(1), Ζαφειρούδης 6, Συμεωνίδης 10, Ξενιτίδης 2, Σταματογιάννης 4, Ζώτος 4, Βεργίνης 3, Καραποστόλου 13(1).

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 5, Ιορδάνογλου 5, Τσιώγκας 8, Γρούδος 4, Κουτσογιάννης 17(1), Γκέλιος 11(1), Σαββίδης 6, Απιδόπουλος.