Β’ Εθνική: Φιλική νίκη με ελλείψεις για την Ασπίδα Ξάνθης επί του Αστέρα Καβάλας

Το πρώτο της φιλικό παιχνίδι, έπειτα από 17 ημέρες προετοιμασίας έδωσε η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία υποδέχθηκε στο Εύμοιρο τον Αστέρα Καβάλας.

Η Ασπίδα έδειξε πολύ καλά στοιχεία στη άμυνα, η οποία είναι και το δυνατό της σημείο και κέρδισε με 63-60, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Αντώνης Παπαδάκης και Τόλης Κουτσογιάννης λόγω μικροενοχλήσεων.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, με τον Αστέρα να προηγείται με 15-16 στο πρώτο δεκάλεπτο και την Ασπίδα να προηγείται στο ημίχρονο με 31-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Καβάλας ήταν καλύτερη σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 44-49, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης παίζοντας πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να φτάσει στη νίκη και το τελικό 63-60.

Δεκάλεπτα: 15-16, 31-29 (ημίχρονο), 44-49, 63-60 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης-Κωτάκης-Στεφανίδης): Αμούτζιας 14 (1), Μασμανίδης 2, Ιορδάνογλου 13 (2), Απιδόπουλος 3, Τσιώγκας 5 (1), Άνθης 1, Γρούδος 2, Θεοδωρίδης 1, Σαββίδης 8, Γκέλιος 14 (1).