Χρυσός Βαλκανιονίκης στο Cross Country ο Αντωνιάδης, ασημένιος ο Κομοτηναίος Χαρούν Μολλά

Το αργυρό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας Cross Country XCO που φιλοξενήθηκε στη Ναύπακτο κατέκτησε ο πρωταθλητής του Θράκα Ιππέα Χαρούν Μολλά.

Ο κομοτηναίος ποδηλάτης τερμάτισε δεύτερος σε χρόνο 1:51.29 την απόσταση των 29,4 χλμ. και βρέθηκε περίπου επτά λεπτά πίσω από τον κάτοχο του τίτλου Δημήτρη Αντωνιάδη.

Ο Αντωνιάδης που είχε τερματίσει πρώτος και στο περσινό Βαλκανικό Πρωτάθλημα στο Μαυροβούνιο κάλυψε την εντυπωσιακή και γνώριμη σ’ αυτόν διαδρομή των σε 1:44.31. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο τούρκος Αμπντουλκαντίρ Κετσελί.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Βαρβάρα Φασόη στις γυναίκες κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Σοφία Λιοδάκη στα cadets, ενώ βάθρο ανέβηκαν επίσης η Δήμητρα Τάτλη που ήταν 2η στα juniors και  ο Ορφέας Συρίγος που ήταν 3ος στην κατηγορία Under 23.