ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Τρίτη θέση για τον Λεύκιππο Ξάνθης που νίκησε στον Μικρό Τελικό τη Φιλία Ορεστιάδα

Την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Λεύκιππος Ξάνθης, ο οποίος νίκησε με 78-75 τη Φιλία Ορεστιάδας σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Η Φιλία προηγήθηκε με 6-8 στην αρχή του παιχνιδιού, όμως με ένα 18-0 σερί ο Λεύκιππος πήρε διψήφια διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης διατήρησε διαφορές γύρω στους 10 πόντους, με τη Φιλία να ισορροπεί το παιχνίδι και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 39-30 για τον Λεύκιππο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιλία μείωσε στους τρεις πόντους και συγκεκριμένα 46-43, όμως με σερί 12-5 ο Λεύκιππος πήρε και πάλι διψήφια διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 58-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους, όμως η Φιλία δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Σαββουλίδη μείωσε σε 73-71 και 74-73, ένα λεπτό πριν τέλος. Στο τελευταίο λεπτό όμως οι παίκτες του Λεύκιππου ήταν ψύχραιμοι και με δύο κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν μετά από χαμένες βολές έφτασαν στο τελικό 78-75

Δεκάλεπτα: 24-10, 39-30 (ημίχρονο), 58-48, 78-75 (τελικό αποτέλεσμα:

Διαιτητές: Δημάδης, Ντούρας, Παπαθεολόγου

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Πεχλιβανίδης): Κουμπάνης 24 (1), Πλωμαρίτης, Άνθης 5 (1), Μαυροματίδης 2, Τσίλογλου 5 (1), Ψάλτου 13, Σταμπουλής 17, Οικονόμου 12 (1), Κούτρας.

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ουζουνίδης): Κοντούρης, Βουλτσίδης 4, Κατσιαβριάς 2, Ριζάκης 2, Σαββουλίδης 29 (2), Τσακαλάκης 19, Χρήστου 6, Γιαννακουδάκης 5 (1), Θεοδωρίδης 8 (1).