Β’ Εθνική: Ήττα για την Ασπίδα στον Λαγκαδά και η είσοδος στην πρώτη εξάδα δυσκόλεψε

Η Ασπίδα Ξάνθης μετά τη μαθηματική παραμονή στην κατηγορία είχε σαν στόχο να μπορέσει να μπει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος. Αυτός ο στόχος όμως δυσκόλεψε αρκετά μετά την εκτός έδρας ήττα με 70-64 από τον Ερμή Λαγκαδά.

Η Ασπίδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-19, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε προβλήματα στην επίθεση, χωρίς να μπορεί ο Ερμής να τα εκμεταλλευτεί. Όμως με ένα τρίποντο σε νεκρό χρόνο η ομάδα του Λαγκαδά προηγήθηκε με 36-31, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με τον Ερμή να διατηρεί ένα προβάδισμα και την Ασπίδα να πλησιάζει αλλά να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 54-50 για τους γηπεδούχους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης έκανε την αντεπίθεση της και προσπάθησε να πάρει και πάλι το προβάδισμα, όμως η ομάδα του Λαγκαδά ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε στο τελικό 70-64.

Δεκάλεπτα: 16-19, 36-31 (ημίχρονο), 54-50, 70-64 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δημάδης, Μελανίδης

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Αμοιρίδης, Σπασέγκος): Καϊκλής 6 (2), Σπουργίτης, Μήνου 7 (1), Ακεψιμαίδης 10 (2), Μάρουσιτς 15 (1), Νώτης 4, Αβοκάτος, Πιλκούδης 10, Μέλλιος, Γκαμούρας 9, Καμπέρης, Καντάρκος 9

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Στεφανίδης, Παπαδάκης 15 (2), Γρούδος, Τσιώγκας 3 (1), Καραμπίνης, Τσιαβές 14, Κουτσογιάννης 7 (1), Ασημάκης 5 (1), Μασμανίδης 2, Μανδαλάκης 8, Πετς 9 (1).