Γ’ Εθνική: Ήττα για τον ΓΑΣ Κομοτηνή από τον Ιωνικό Ιωνίας και “τελικός” με Αστέρα την επόμενη αγωνιστική

Την ήττα με 66-58 γνώρισε στα Διαβατά από τον Ιωνικό Ιωνίας ο ΓΑΣ Κομοτηνή. Έτσι το παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας με τον Αστέρα Καβάλας έχει χαρακτήρα “τελικού” για τον ΓΑΣ, ο οποίος με νίκη σώζεται και μαθηματικά, με ήττα όμως θα μπλέξει, καθώς θα πρέπει μέχρι το τέλος να κερδίσει τα υπόλοιπα παιχνίδια.

Ο ΓΑΣ επηρεάστηκε από την απουσία του Καδήρ, καθώς έχασε μεγάλη δύναμη κάτω από τα δύο καλάθια. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός, ο οποίος προηγήθηκε με 16-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 31-26 στο ημίχρονο, αν και η ομάδα της Κομοτηνής ήταν μπροστά με 25-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν με 48-36, με τον ΓΑΣ να μην μπορεί να βρει επιθετικές λύσεις. Η ομάδα της Κομοτηνής προσπάθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάνει την τελική της αντεπίθεση, όμως δεν κατάφερε τελικά να αποφύγει την ήττα, με τον Ιωνικό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 66-58.

Δεκάλεπτα: 16-10, 31-26 (ημίχρονο), 48-36, 66-58 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κέτουλας-Δολγύρας

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ  (Καραμουσαλίδης): Μητακίδης 4, Παναγιώτου 12(1), Κουβελξής 8, Δικταπανίδης 2, Παπαδόπουλος 16, Κουλαξής 7(1), Καλογεράτος 13(3), Σιδηροηλίας 4.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Σκεμπής 7, Αθανασίου 3(1), Χατζηδημητρίου 16(2), Καναράς 2, Σιμάκης 16(1), Καλατζής 6, Βελή 4, Καραμπέκης 4.