Επιστροφή στην δράση με χρυσό για τον Κατραντζή στην Οστράβα! Ανέβηκε δυο φορές σε βάθρο και ο Σοφιανίδης!!!

Με επιτυχίες για τα ελληνικά χρώματα και μάλιστα με θρακιώτικο άρωμα είχαμε στην πρώτη μέρα των αγωνισμάτων στο κύπελλο Αρένα που διεξάγεται στην Οστράβα της Τσεχίας, το οποίο αποτελεί κριτήριο πρόκρισης για όλες τις μεγάλες διοργανώσεις της FINA. Κορυφαία η νίκη του Χρήστου Κατραντζή, που επέστρεψε  στην αγωνιστική δράση με χρυσό μετάλλιο.

Ο Ξανθιώτης κολυμβητής στα προκριματικά ων 50μ. πεταλούδας έκανε 25.23 και ήταν ο πιο γρήγορος από όλους. Στον τελικό πήρε με σχετική άνεση το χρυσό μετάλλιο κολυμπώντας σε 25.14 (πάνω από ένα δευτερόλεπτο ωστόσο μακριά από το ατομικό του ρεκόρ που είναι 23.96 από το 2013).

Ο νυν αθλητής του Ολυμπιακού  και πρώην του ΟΦΘΑ έπεσε και στα 100μ. ελεύθερο όπου με 53.01 πέρασε στον τελικό με την 4η επίδοση, αλλά στην συνέχεια κονταροχτυπήθηκε με τον Μαξίμ Λομπανόφσκι για να χάσει τελικά για τρία εκατοστά. Οπως διαβάζουμε στο sportsfeed, ο Ξανθιώτης κολυμβητής ολοκλήρωσε σε 51.21 και ο Λομπανόφσκι σε 51.18.

Επιτυχία είχαμε όμως και για τον εβρίτη πρωταθλητή Νίκο Σοφιανίδη. Στα 50μ. ύπτιο ο πρώην κολυμβητής του ΟΦΘΑ και νυν του ΠΑΟΚ πέρασε ως δεύτερος ταχύτερος με 26.60 στον τελικό όπου κατελαβε την τρίτη θέση κάνοντας 26.74. Νικητής ήταν ο Ούγγρος Γκαμπόρ Μπάλογκ με 26.18.

Δεύτερος ήταν ο Σοφιανίδης και στα 100μ. ύπτιο με 58.44 πίσω από τον Γκαμπόρ Μπάλογκ που έκανε 55.77. To ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στον τελικό με τον Ούγγρο να κερδίζει κάνοντας 55.14 και τον Σοφιανίδη να ακολουθεί με 57.24, εξασφαλίζοντας το δεύτερο προσωπικό του μετάλλιο στην ημέρα.