ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πήρε το προβάδισμα της σειράς των παιχνιδιών ο Λευκίππος Ξάνθης που νίκησε το Ρούπελ Σιδηροκάστρου

Με μια οριακή νίκη πήρε το προβάδισμα στη σειρά των παιχνιδιών των πλεϊ οφ ο Λευκίππος Ξάνθης, που νίκησε έστω και με δυσκολία στην έδρα του το Ρούπελ Σιδηροκάστρου με το τελικό σκορ να σταματά στο 74-70 υπέρ της ομάδας της Ξάνθης, που έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-16 για την ομάδα του Σιδηροκάστρου, η οποία είχε τον έλεγχο γενικά στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 35-39 στο ημίχρονο.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου τραυματίστηκε σοβαρά ο Μάντζιος του Ρούπελ (εκφράζονται φόβοι για ζημιά στους χιαστούς), όμως ο Λεύκιππος δεν μπορούσε να βρει λύσεις, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-56 για την ομάδα της Ξάνθης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τον Λεύκιππο να φτάνει πολύ δύσκολα στο τελικό 74-70.

Δεκάλεπτα: 15-16, 35-39 (ημίχρονο), 57-56, 74-70 (τελικό αποτέλεσμα)