ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Έχασε στην παράταση από τον Αίαντα Κομοτηνής και μαζί και το εισιτήριο για τα πλέι οφ ο Αρίων Ξάνθης

Αν και κρατούσε την τύχη στα χέρια του, καθώς ήθελε μόνο νίκη επί του αδιάφορου βαθμολογικά Αίαντα Κομοτηνής, εντούτοις ο Αρίωνας Ξάνθης γνώρισε την ήττα με 52-48 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και μαζί τον αποκλεισμό από τα play off του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν νευρικό, με αρκετή ένταση και πολλές δυνατές μονομαχίες μέσα στις ρακέτες. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να τις βρίσκει ισόπαλες 9-9, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον Αίαντα μπροστά με 19-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρίωνας προηγήθηκε με 28-33, όμως ο Αίαντας μείωσε με σερί 4-0 σε 32-33 που ήταν σκορ τρίτης περιόδου, ενώ με νέο σερί 7-0 προηγήθηκε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με 39-32. Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 43-37, όμως με τρίποντο του Πλατανίτη και νέο τρίποντο του Ανδρέου, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Αρίωνας ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε με 48-43, όμως και πάλι η ομάδα της Ξάνθης αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 48-48. Στο τέλος ο Αίαντας ήταν πιο ψύχραιμος, εν αντιθέσει με τον Αρίωνα που αστόχησε σε 4 ελεύθερες βολές, φτάνοντας στο τελικό 52-48.

Δεκάλεπτα: 09-09, 19-18 (ημίχρονο), 32-33, 43-43 (κ.α.), 52-48 (παράταση)