Super League: Νίκησε τον Ηρακλή κλείδωσε την πρόκριση στο φαϊναλ φορ και πέρασε στην πρώτη θέση η εφηβική ομάδα της Ξάνθης

Με νίκη συνέχισε η ομάδα Κ17 της Ξάνθης, αφού υποδέχθηκε στο αθλητικό κέντρο των Πηγαδίων και επικράτησε με σκορ 3-1, και εκμεταλλευόμενη την αναβολή του αγώνα του ΠΑΟΚ, πάτησε κορυφή, ενώ κλείδωσε και την πρόκριση στο φαϊναλ φορ.

Η ομάδα του Κώστα Μπεδρελή κατάφερε σχετικά εύκολα να πάρει τη νίκη σήμερα, και μετά από μια εντυπωσιακή πορεία από τον Ιανουάριο και μετά, όχι μόνο να πατήσει κορυφή έστω και προσωρινά, αφού ο ΠΑΟΚ έχει έναν αγώνα λιγότερο, αλλά να εξασφαλίσει και την πρόκρισή της στο φαϊναλ φορ του πρωταθλήματος, 4 αγώνες πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Κώστα Μπεδρελή έδειξαν χαρακτήρα και θέληση, ώστε να τελειώνουν με την υπόθεση φαϊναλ φορ, και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 0-1, μετά το τέρμα του Θυμιάνη. Στην επανάληψη ο Ιωάννου κατάφερε να παραβιάσει και πάλι την αντίπαλη εστία και έκανε το 2-0 στο 55′. Ο Ηρακλής μείωσε πρόσκαιρα στο 19′ με τον Μακρή, αλλά η Ξάνθη δεν άργησε να αντιδράσει όταν ο Ιωάννου και πάλι σκόραρε, διπλασιάζοντας τα τερματά του, στο 83ο λεπτό και γράφοντας το τελικό 3-1.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Ζουρνατζίδης, Ποδαρας (57′ Γκατζογιας), Λεωντσάκος (86′ Κριεζής) Τενεκές (69′ Κιολειδης) Θεοφυλάκης, Θυμιάνης (83′ Κιουπης), Τριανταφύλλου, Μελιόπουλος, Ιωάννου, Τσιλίγγιρης (46′ Σπυριδωνιδης), Σουλεϊμάν.