Super League: Έμειναν στην ισοπαλία και δεν προσπέρασαν τον Ηρακλή οι νέοι της Ξάνθης

Βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, κατάφεραν να αντιδράσουν μερικώς, αλλά κόλλησαν και δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, μένοντας τελικά στο ισόπαλο 1-1 με τον Ηρακλή οι νέοι της Ξάνθης.

Αυτό ήταν το τέταρτο ισόπαλο αποτέλεσμα για την ομάδα της Ξάνθης, στα τελευταία 5 ματς, μετά και τις ισοπαλίες με Λεβαδειακό, Παναιτωλικό και Γιάννινα, γεγονός που την αφήνει και πάλι κάτω από την 10άδα του βαθμολογικού πίνακα, όπου στο τέλος αυτής παραμένει και πάλι ο σημερινός αντίπαλος της Θρακιώτικης ομάδας, Ηρακλής.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν πρώτοι στο 41ο λεπτό και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, παγώνοντας την ομάδα της Ξάνθης και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ. Στην επανάληψη, όμως οι παίκτες του Κώστα Προδρομίτη πίεσαν πιο ψηλά, κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης και τα κατάφεραν στο 68ο λεπτό με σκόρερ τον Νίκο Σαμπανίδη, που έφτασε τα 10 τέρματα στο πρωτάθλημα φέτος.

Παρά το γεγονός πως υπήρχε χρόνος όμως, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν τρόπο να παραβιάσουν και πάλι την αντίπαλη εστία για να ανατρέψουν το σκορ, και έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με αρκετές καθυστερήσεις καθώς δύο ποδοσφαιριστές (Χατζηχασάνογλου – Χατζηδημπας) τραυματίστηκαν και μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Σαββίδης, Χασάνογλου Φ., Παπάζογλου, Ψεμματάς, Πεταλωτής, Παπαδόπουλος (66′ Τσέλα), Τσάπαρης, Σαμπανίδης, Καλογιάννης (90′ Χαντζης), Δουλγέρης, Χατζηχασάνογλου (66′ λ. τρ. Ιωσηφίδης).

HΡΑΚΛΗΣ: Αναστασιάδης, Ζευκόπουλος (Παπαφιλίππου 57′), Αρνομάλλης, Μπίλης, Βαφειάδης, Τούλης (Δημητρακούδης 57′), Παπαδόπουλος (Κανταρτζής 57′), Τσεκρέζι (Μακρής 72′), Ζαννάκης (Κουλάλης 72′), Αβραμίδης, Δρίζης.