Β’ Εθνική: Κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε στη Γέφυρα η Ασπίδα Ξάνθης

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, η Ασπίδα Ξάνθης γνώρισε την ήττα από τη Γέφυρα στη Θεσσαλονίκη με 75-60 και έπεσε στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-19, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 35-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γέφυρα διατηρούσε μία διαφορά τεσσάρων πόντων, με την Ασπίδα να δείχνει ότι μπορούσε να μειώσει ή και να περάσει στο σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρνει, καθώς οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις. Έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 56-50 και προς τα μέσα της τέταρτης περιόδου πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, καθώς η ομάδα της Ξάνθης δεν μπορούσε να απειλήσει στην επίθεση. Έτσι η Γέφυρα εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική συμπεριφορά της Ασπίδας, οι παίκτες της οποίας έδειχναν να έχουν ξεμείνει από ενέργεια και έφτασε σχετικά εύκολα στο τελικό 75-60.

Διαιτητές: Τσιαπλής, Ελευθεριάδης.

Δεκάλεπτα: 20-19, 35-31 (ημίχρονο), 56-50, 75-60 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Κρομήδας, Δανάκης 13, Βάσκος, Κολοκοτρώνης 2, Καζαμίας, Χαρισόπουλος, Μυλωνίδης 19 (1), Βογιατζής 6 (2), Ταραμάς 9 (3), Ιατρίδης, Μπίσκας 13 (1), Καρούζος 13.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 3 (1), Γρούδος 2, Τσιώγκας 6 (2), Στεφανίδης, Καραμπίνης, Τσιαβές 5 (1), Κουτσογιάννης 10 (1), Ασημάκης 8 (2), Μασμανίδης 5, Μανδαλάκης 9, Πετς 12 (2).