Β’ Εθνική: Νίκησε το Πευκοχώρι και κοιτάζει πλέον εξάδα η Ασπίδα Ξάνθης

Πραγματοποιώντας ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση και με όπλο σε ακόμα ένα παιχνίδι την άμυνα, η Ασπίδα Ξάνθης νίκησε με 79-62 την Ευρώπη Πευκοχωρίου και κοιτάζει πλέον την είσοδο της στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό επιθετικά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 24-24. Όλα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί η Ασπίδα δέχθηκε μόλις 8 πόντους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 43-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα στον ίδιο ακριβώς ρυθμό, αυξάνοντας τη διαφορά και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 60-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την Ασπίδα να φτάνει εύκολα στο τελικό 79-62.

Δεκάλεπτα: 24-24, 43-32 (ημίχρονο), 60-44, 79-62 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Σιταρίδης

ΑΣΠΙΔΑ  ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Ντεμάι 2, Παπαδάκης 3, Γρούδος 6, Τσουραπάς, Τσιώγκας 8 (2), Καραμπίνης 1, Τσιαβές 15 (1), Κουτσογιάννης 2, Ασημάκης 6 (1), Μασμανίδης, Μανδαλάκης 23 (5), Πετς 13 (2).

ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Καραμανλής): Αμπατζίδης 7 (1), Μητσάκης 14 (4), Λεμονάκης 1, Μουρατίδης 13, Μαυρίδης 6, Γαρέζος 3 (1), Καραϊσκάκης 3, Κιγμέτογλου 8, Σταύρου 7 (1), Βαϊντερλής.