ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκησε στην Καβάλα τους Πάνθηρες και ελπίζει για τετράδα ο Αίαντας Κομοτηνής

Ανεβάζοντας την απόδοση του από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Αίαντας Κομοτηνής πέρασε από την Καβάλα νικώντας τους Πάνθηρες με 51-71 και έμεινε “ζωντανός” στο κυνήγι για μία θέση στην τετράδα που οδηγεί στα play off του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Κομοτηνής δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Αίαντας έπαιξε εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση πέρασε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με 25-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίαντας “καθάρισε” το παιχνίδι, καθώς συνέχισε να είναι εξαιρετικός στην άμυνα, ενώ συνέχισε να είναι εξίσου αποτελεσματικός και στην επίθεση. Έτσι η διαφορά όχι μόνο ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο, αλλά άγγιξε και τους 20 πόντους, με την ομάδα της Κομοτηνής να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 36-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τον Αίαντα να φτάνει εύκολα στο τελικό 51-71.

Δεκάλεπτα: 16-11, 25-32 (ημίχρονο), 36-54, 51-71 (τελικό αποτέλεσμα)