Volley League: Έχασε σε μιάμισι ώρα από τον Παμβοχαϊκό ο Εθνικός και αποχαιρέτισε το όνειρο της τετράδας

Χύνοντας κυριολεκτικά την καρδάρα με το γάλα στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, με αποκορύφωμα το παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό, ο Εθνικός έπεσε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας και έχασε κάθε ελπίδα κατάληψης θέσης στην πρώτη τετράδα που θα του έδινε πλεονέκτημα έδρας αλλά και πιο βατό αντίπαλο στα προημιτελικά των πλέι οφ.

Με άριστη υποδοχή και σερβίς που στα τελειώματα των σετ η ομάδα της Κορινθίας χάλασε την υποδοχή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και νίκησε μέσα στο «Μιχάλης Παρσκευόπουλος» με 3-0 σετ κάνοντας σημαντικό σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική περίοδου την οποία πλέον διεκδικούν με αξιώσεις και η Κηφισιά και ο Φοίνικας Σύρου.

Όλα τα σετ ήταν πάντως γεμάτα. Στο πρώτο ο Εθνικός είχε συνέχεια προβάδισμα μέχρι το 21-20. Ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 στο 22-22 τελείωσε το σετ με 25-22 κάνοντας το 1-0. Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με το Εθνικό να είναι μπροστά μέχρι το 23-22, αλλά ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε 24-23, είχε όλα τα σετ μπολ και πήρε το σετ 28-26.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ήταν μπροστά 13-10, αλλά ο Παμβοχαϊκός το γύρισε ε 14-13, είχε όλα τα σετ μπολ και τελείωσε τον αγώνα με 28-26. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης
Τα σετ: 0-3 (22-25, 26-28, 26-28) σε 92′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ – 35% άριστες), Βανέγκας 10 (10/23 επ, 77% υπ – 62% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1/1 επ), Στίγγας 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 69% υπ – 34% άριστες), Μούχλιας, Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (3 μπλοκ), Γκράχαμ 5 (3/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 13 (9/21 επ, 4 άσσοι, 65% υπ – 55% άριστες), Πελεκούδας 11 (6/11 επ, 5 μπλοκ), Τζελάτι 13 (12/19 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 9 (8/20 επ, 1 άσσος, 71% υπ – 63% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 85% υπ – 62% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σκαρλατίδης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΛΟΙΠΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ