Β’ Εθνική: Πω πω πω μια Ασπίδα!!! Πέρασε από το Στρατώνι η ομάδα της Ξάνθης κάνοντας βήμα παραμονής

Με όπλο την εκπληκτική της άμυνα και παρά τις απουσίες τριών παικτών, η Ασπίδα Ξάνθης πέρασε από τη Χαλκιδική, νικώντας με 56-71 το Στρατώνι και κάνοντας μεγάλο βήμα παραμονής. Μεγάλο παιχνίδι από όλη την ομάδα σε άμυνα και επίθεση.

Η Ασπίδα είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, προηγήθηκε με 13-17 στην πρώτη περίοδο, ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, προηγήθηκε με 19-36 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 29-40.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου η Ασπίδα ήταν εκπληκτική, προηγήθηκε με 33-57, όμως στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου ένα σερί 16-2 της ομάδας της Χαλκίδικης, με όπλο το περιφερειακό σουτ, έφερε το σκορ στο 49-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ασπίδα ήταν νευρική στην επίθεση, όμως με όπλο την άμυνα δεν επέτρεψε στο Στρατώνι να μειώσει, φτάνοντας έτσι στο τελικό 56-71.

Δεκάλεπτα: 13-17, 29-40 (ημίχρονο), 49-59, 56-71 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Δαμίγος

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Κελεσίδης, Γρηγοριάδης, Πονόπουλος, Κουντουραντζόγλου, Δελίδης 6 (2), Σουτζόπουλος 7 (1), Σαμαράς 14 (4), Φλιάτης Ι. 5, Θωμαΐδης 7, Φλιάτης Γ. 4, Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 13.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 6, Γρούδος 16 (1), Τσιώγκας, Στεφανίδης 13 (3), Καραμπίνης, Τσιαβές 9, Κουτσογιάννης, Ασημάκης 8 (2), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 13, Πετς 6.