Volley League: Με το μυαλό στο παιχνιδι της Κυζίκου στην Αλεξανδρούπολη αναμενόμενη ήττα του ΑΟΟ από τον Παναθηναικό

Τον παλιό της εαυτό φαίνεται ότι βρίσκει σιγά σιγά η Ορεστιάδα καθώς εμφανίστηκε μαχητική απέναντι στον δεύτερο πλέον στη βαθμολογία Παναθηναϊκό, κερδίζοντας ακόμη και ένα σετ με την αναμέτρηση να λήγει 3-1.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο χαλαρός και σίγουρος για το παιχνίδι αλλά φαίνεται να πιέστηκε αρκετά από την ουραγό Ορεστιάδα. Οι πράσινοι επέστρεψαν στις νίκες και στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Volley League, ενώ η Ορεστιάδα παραμένει τελευταία με στραμμένο το βλέμμα στον αγώνα του Κύζικου με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που σε περίπτωση ήττας της ομάδας του Περάματος, ο δρόμος για τη παραμονή γίνεται πιο εύκολος.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας σταθερό πρόβαδισμα 2-4 πόντους και με την Ορεστιάδα να προσπαθεί να βρει τρόπους αντεπίθεσης . Στο δεύτερο σετ, ο ΑΟΟ άρχισε να παίρνει τα πάνω του και να βρίσκεται να έχει προβάδισμα μέχρι και το 14-8 Με σερί 5-0 από τον Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-13. Η διαφορά ανέβηκε στους +3 (19-16), με το διπλό με διπλό μπλοκ από Μεργκαρέχο και Ρανγκέλ. Με νέο εντυπωσιακό μπλοκ του Βραζιλιάνου κεντρικού διαμορφώθηκε το 21-17. Ο νεαρός Ρουσόπουλος με δικό του πόντο τελείωσε το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει με το αναμενόμενο 3-0 η Ορεστιάδα έγινε άκρως επιθετική. Με ποσοστό 88% στην υποδοχή της και 43% στην επίθεση δεν άφησε και πολλά περιθώρια στον Παναθηναϊκό να αντιδράσει. Από το 9-9 είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και πήρε το σετ με σχετική άνεση 25-20 με πρωταγωνιστή Μολδαβό πασαδόρο Λέσκοφ που στα τελευταία παιχνίδια της Ορεστιάδας κάνει καταπληκτικές εμφανίσεις.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός αν και δεν έκανε την εμφάνιση των πρώτων σετ στο θέμα της υποδοχής, διπλασίασε τα ποσοστά του στην επίθεση αγγίζοντας το 62% και έφτασε με άνεση στο 25-11 αποφεύγοντας μεγαλύτερες περιπέτειες. Η Ορεστιάδα δε κατάφερε να ανταπεξέλθει στην έντονη επίθεση των πρασίνων και λύγισε νωρίς χάνοντας έτσι την ευκαιρία να κυνηγήσει και το ται μπρέικ.

Το εντυπωσιακό είναι πως πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τσίροβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ πολύ δουλειά έκαναν οι Ρανγκέλ, Πανταλέων στο μπλοκ όπου συνολικά οι γηπεδούχοι πήραν 16 πόντους. Η Ορεστιάδα είχε πρωταγωνιστές τους Λουκούμι, Μορέλος και φυσικά τον Λέσκοφ που έκανε τη διαφορά στο 3ο σετ.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-20, 20-25, 25-11) σε 96΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μελγκαρέχο 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 53% άριστες), Ρεζκ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίροβιτς 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ 50% άριστες), Γκονζάλες 15 (12/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (5/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 62% υπ – 46% άριστες), Ρουσσόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 1 (άσσος).

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 5 (4/24 επ, 1 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (1/2 επ, 4 μπλοκ), Μορέλος 16 (14/34 επ, 65% υπ  -25% άριστες), Λουκούμι 17 (13/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ -35% άριστες), Πεντίδης 8 (4/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 50% υπ -39 % άριστες), Ράπτης, Διαμαντίδης, Ιωαννίδης.