Volley League: Χάρισε βαθμό στη Κύζικο ο Εθνικός που ζορίστηκε αλλά κέρδισε και διεκδικεί την τέταρτη θέση

Σε μια εμφάνιση που δε θύμισε καθόλου τον Εθνικό των προηγούμενων αγωνιστικών ήταν αυτή στην αναμέτρηση της ομάδας της Αλεξανδρούπολης με τη Κύζικο Νέας Περάμου. Ο Εθνικός βρέθηκε 2 φορές μπροστά και ο Κύζικος κατάφερε και τις δυο να ισοφαρίσει με το 3-2 και τη νίκη να έρχεται στα ται μπρέικ.

Μετά τον αγώνα ο Εθνικός ι έμεινε μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης ακόμα και της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο. Έναν πολύτιμο βαθμό πήρε η Κύζικος στην προσπάθεια της να βελτιώσει την θέση της στα πλέι άουτ και πλέον απομακρύνθηκε 4 βαθμούς από την Ορεστιάδα η οποία με αυτές τις ισορροπίες υποβιβάζεται χωρίς πλέι άουτ.

Η διαφορά στα σετ δεν ήταν μεγάλη και στο 1ο σετ ο Εθνικός πήρε προβάδισμα μετά από το 16 και πήρε τη νίκη με  8 πόντους μπροστά από τον Κύζικο. Στο δεύτερο τα πράγματα άλλαξαν και η Κύζικος ήταν από την αρχή μπροστά με στάνταρ 2 βαθμούς και ήταν φανερό ότι θα πάρει το σετ ισοφαρίζοντας με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός πίεσε τα πράγματα και με δύναμη στην επίθεση ξαναβρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ αν και κάποια στιγμή η Κύζικος πλησίασε και πάλι επιθετικά. Το παιχνίδι πήγε και στο τέταρτο σετ και η ομάδα της Νέας Περάμου ήθελε πάσι θυσία να πάρει τη νίκη και να πάρει τουλάχιστον το πολυπόθητο βαθμό και τα κατάφερε. Πήρε το 4ο σετ παρότι τραυματίστηκε ο Σόουζα και τη θέση του πήρε ο Μπεκιάρης.

Με σκορ 2-2 το παιχνίδι οδηγήθηκε σε ται μπρέικ όπου δόθηκε μεγάλη μάχη με τη Κύζικος προηγήθηκε 5-2, αλλά ο Εθνικός με δύο σερί 3-0 πέρασε μπροστά και πήρε τη νίκη. Ο Εθνικός με τη νίκη αυτή έφτασε τους 32 βαθμούς και παραμένει στη 5η θέση της βαθμολογίας.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 21-25, 25-19, 19-25, 15-10) σε 116′

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 19 (14/32 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 63% υπ – 44% άριστες), Βανέγκας 19 (14/40 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 65% υπ – 44% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 53% υπ – 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος).

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/8 επ, 4 μπλοκ), Γκούλακ 16 (14/30 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Ντε Σόουζα 6 (4/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ – 50% άριστες), Σαρικεΐσογλου 21 (19/31 επ, 2 άσσοι, 61% υπ – 25% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 54% υπ – 54% άριστες), Μπεκιάρης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1/1 επ), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ).