Κύπελλο Ελλάδας: Εμφάνιση από τα “παλιά” για τον ΑΟ Ορεστιάδας που πάει στο φαιναλ φορ αντιμέτωπος με την Κηφισιά

Η Ορεστιάδα επικράτησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες της Κυζίκου στο «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στFinal 4 του Κυπέλλου Ανδρών.

Οι Θρακιώτες επιστρέφουν σε Final 4 μετά από 15 χρονιά (το 2002 στην Θεσσαλονίκη όταν είχαν ηττηθεί στον ημιτελικό από τον Ηρακλή) και θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό την Κηφισιά που κλέρδισε στο ται μπρεικ τον Παναθηναϊκό. Στον αλλο ημιτελικό θα έχουμε το μεγάλο ντερμπι ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

Η Κύζικος ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με τα σερβίς του Ντε Σόουζα πήρε μια διαφορά (4-8) με την Ορεστιάδα να μειώνει σε 11-13, αλλά το σκορ να γίνεται 14-19 και το 0-1 με 21-25 να έρχεται σχετικά εύκολα.

Στο β’ σετ η Ορεστιάδα είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-14 που μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ διευρύνθηκε (17-14, 21-17) για να εχουμε την ισοφάριση με 25-20.

Στο τρίτο σετ που ήταν και πολύ κρίσιμο με πολλές αναλλαγές στο σκορ το 11-8 της Ορεστιάδας έγινε 11-13 με τον Σαρικεΐσογλου στο σερβίς για να ισοφαρίσει ο ΑΟ 16-16 και όλα να κριθούν στο 22-22. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τον πόντο (23-22) και δύο καλά σερβίς του Ραπτη (μπήκε ως αλλαγή) έφεραν το 25-22 και το 2-1.

Ίδιο σκηνικό και στο δ’ σετ με την Κύζικο να έχει το προβάδισμα μέχρι το 21-22, αλλά η Ορεστιάδα προσπέρασε 23-22, έχασε το πρώτο ματς μπολ (24-23), όμως στο 25-24 το μπλοκ στον Κατσανεβάκη χάρισε στην Εβρίτικη ομάδα τη νίκη και την πρόκριση στο φαιναλ φορ.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-22, 26-24

Ορεστιάδα (Σταματόπουλος): Λέτσκοφ, Λουκούμι, Πεντίδης, Νας, Αντιφάκος, Μορέλος, Καρασαββίδης –λ / Διαμαντίδης, Ιωαννίδης, Ράπτης,

Κύζικος (Νεόφυτος): Σαρικεΐσογλου, Κρέτσης, Κατσανεβάκης, Μασιέλ, Ντε Σόουζα, Σονάρι, Αχιλλεόπουλος –λ / Πολυχρονιάδης-λ, Θεοδωρόπουλος, Δρογκάρης, Γκούλαγκ, Λυκούρεσης