Β’ Εθνική: Πέρασε σαν σίφουνας από την Κατερίνη η Ασπίδα κάνοντας βήμα παραμονής

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση η Ασπίδα Ξάνθης νίκησε στην Κατερίνη τον Πιερικό Αρχέλαο με 50-75, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κουτσογιάννη και Μασμανίδη. Καταπληκτική άμυνα από τους παίκτες της Ξάνθης καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η Ασπίδα είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 13-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ με όπλο την άμυνα της ανέβασε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο και σε διψήφιο αριθμό και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 25-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα διατηρούσε διαφορά γύρω στους δέκα πόντους και βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση άρχισε στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου να ανεβάζει σταδιακά τη διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 36-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης είχε τον απόλυτο έλεγχο, δεν απειλήθηκε καθόλου από τον Πιερικό και ανέβασε τη διαφορά και στους 27 πόντους (45-70 και 48-75), φτάνοντας εύκολα στο τελικό 50-75.

Δεκάλεπτα: 13-17, 25-36 (ημίχρονο), 36-57, 50-75 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Φακίτσας, Ζαχαρής

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Τανατζής 2, Γκοντόπουλος 3 (1), Καλτσούνας 3, Γκογκίδης 5 (1), Καραγκιολίδης 12, Χανέλλι 3 (1), Τοπούζης 9 (1), Κωνσταντινίδης 5, Τσιρογιάννης 7 (1), Παπαμιχαήλ.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 2, Γρούδος 11, Τσιώγκας, Στεφανίδης 3 (1), Καραμπίνης, Τσιαβές 15 (1), Κουτσογιάννης, Ασημάκης 16 (3), Παπαθανασίου 3 (1), Μανδαλάκης 15 (1), Πετς 10 (2).