Γ’ Εθνική: Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο και αγκάλιασε την παραμονή ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΓΑΣ Κομοτηνή νίκησε με 74-48 την Αγία Βαρβάρα και διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, παραμένοντας στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 10-2, όμως με τρία τρίποντα του Σαμαρά η Αγία Βαρβάρα μείωσε σε 17-16, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΓΑΣ μπροστά με 19-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ διατήρησε το προβάδισμα, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τη “Σάντα” να συνεχίζει να έχει επαφή με την ομάδα της Κομοτηνής και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Με όπλο την άμυνα ο ΓΑΣ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ βρήκε την ομάδα της Κομοτηνής μπροστά με 57-43. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ δέχθηκε μόλις 5 πόντους και ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά έφτασε εύκολα στο τελικό 74-48.

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-34 (ημίχρονο), 57-43, 74-48 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Πράττος

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Καραγιώργος 4, Σκεμπής 2, Αθανασίου 3 (1), Πασαλίδης, Χατζηδημητρίου 15 (1), Καναράς 12 (2), Σιμάκης 8, Καλατζής, Καραμπέκης 8, Χαλίλ 18, Πίτατζης 2.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Καμαράκης): Σαμαράς 14 (4), Σιδεράς 2, Δαφτσής 2, Μητρούλης 3 (1), Κοντογιαννόπουλος 8 (1), Παϊτάρης, Δάτσης 7, Δανίκας 12 (2), Ντάτσης, Σκοπίδης.