Α2 Γυναικών: Επικράτησε του Ωραιοκάστρου στο τάι μπρέικ ο ΑΟ Νέας Βύσσας και ανέβηκε ξανά δεύτερος

Φοβερός αγώνας έγινε στο κλειστό «Σοφία Κανίδου» στην Νέα Βύσσα με τον ΑΟΝΒ να παιρνει τελικά την νίκη στο ται μπρεικ παρα τις τάσεις αυτοχειρίας που έδειξε στο 3ο και 4ο σετ, όπου η ομαδα του Εβρου  από 2-0 βρεθηκε ισόπαλη με 2-2 στα σετ αλλά τελικά να πάιρνει την νικη στο πέμπτο σετ.

Η ομαδα του Έβρου επικρατησε δύσκολα στο πρωτο σετ με 25-22, ενω δυσκολεύτηκε ενω  επικράτησε  στο δευτερο με 25-17. Το Ωραιόκαστρο όμως που ειχε κερδίσει στο παιχνίδι του πρωτου γύρου στην Θεσσαλονίκη κατάφερε να μειωσει  σε 2-1 επικρατώντας με 21-25 και στη συνεχεία ισοφάρισε σε 2-2 μετα από ενα καταπληκτικό σετ νε πολλές εναλλαγές 26-28, με την Ν. Βυσσα να εχει ευκαιρίες να καθαρίσει απο το σετ αυτο το παιχνίδι χωρίς να τα καταφέρει.

Όμως, παρα την πεσμένη ψυχολογία από τα δυο χαμενα σετ και την απωλεια πόντου κορίτσια του Τάσου Βλασακίδη νικησαν 15-11 στο τελευταίο σετ και ισοβαθμούν στην δευτερη θέση  με τη Νέα Γενεά δυο βαθμούς λιγότερους από τον Βοτση που πέρασε  “αέρας” από την Νικη Αλεξανδρούπολης.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-17, 21-25, 26-28, 15-11)

ΝΕΑ ΒΥΣΣΑ (Βλασακίδης, Νεράτζης): Μέλκα, Παπαδοπούλου, Σπυροπούλου, Παπαστεφάνου, Λελεντζή, Μαλούκου, Κωνσταντινίδου (λ).