Με γούρι τον… Βαγγελάκη ο καλύτερος Εθνικός της χρονιάς «άλωσε» την έδρα της Κηφισιάς!

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση της φετινής σεζόν, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε επί της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο 3-0 σετ για τη 15η αγωνιστική της Volley League και έδειξε ότι όσο θα πλησιάζουμε προς τα πλέι οφ θα ανεβάζει ρυθμούς.

Έχοντας αδιαπέραστο μπλοκ (από το οποίο κέρδισε 10 πόντους) και αλλά και εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση (όπου η αποτελεσματικότητα άγγιξε το 62%), οι Εβρίτες πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο σε ένα ματς πάντως που παρά το 3-0 κρίθηκε στις λεπτομέρειες σε όλα του τα σετ και είχε διάρκεια μιάμισι ώρα.

Από τον Εθνικό πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο πασαδόρος της ομάδας Γιάννης Χαριτωνίδης ενώ σε καλή μέρα βρέθηκαν και οι Παλέντζας, Βανέγκας και Λεάλ. Από τους πόντους του Εθνικού οι 50 προήλθαν από επιθέσεις, 10 όπως προαναφέρθηκε από το μπλοκ, 16 από λάθη αντιπάλων και 2 από άσσους.

Αντίθετα ο Εθνικός χάρισε από δικά του λάθη 19 πόντους στην Κηφισιά, αλλά παρόλα αυτά πανηγύρισε το τρίποντο. Μάλιστα στο τέλος του αγώνα οι παίκτες σήκωσαν στον αέρα ψηλά και πανηγύρισαν τη νίκη, αφιερώνοντάς την στον 15χρονο Βαγγέλη Ανδραβίζο, τον «Βαγγελάκη» όπως όλοι τον αποκαλούν στην ομάδα, ο οποίος στο πρώτο του ταξίδι μαζί της αποδείχθηκε ιδιαίτερα γουρλής, όπως παραδέχθηκε και ο Σάκης Μουστακίδης.

Στο 1ο σετ μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, η Κηφισιά με τον άσσο του Παπαγγελλόπουλου ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (19-17). Με δύο μπλοκ από τους Στίγγα και Παλέντζα ο Εθνικός προηγήθηκε 19-20, αλλά η Κηφισιά με ωραίες άμυνες και επίθεση του Πούλκο έφτασε στο σετ μπολ 25-24. Ο Στίγγας ισοφάρισε, ο Λεάλ έκανε το 25-26 και ο Χαριτωνίδης με άσσο έκανε το 25-27.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε από 8-11 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 20-22. Η Κηφισιά με τον Πούλκο στο σερβίς και δυνατό μπλοκ έτρεξε ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ με επίθεση του Γιορντανοφ (24-23), όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 24-25 μετά από μπλοκ του Γκόμεζ πάνω στον Βούλγαρο διαγώνιο. Στην επόμενη φάση ο Μουρούτης σε προσπάθεια για επίθεση, την οποία δεν πήρε, έπεσε πάνω στο φιλέ και έτσι ο Εθνικός πήρε το σετ με 24-26.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά ξέφυγε με 11-7 και 15-12. Ο Εθνικός ισοφάρισε 16-16, αλλά δύο λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 19-17. Ο Εθνικός πέρασε πάλι μπροστά με 21-22 μετά από λάθος του Λάππα (μετά από επίθεση πέρασε στο τερέν των αντιπάλων). Ο Εθνικός με επίθεση του Παλέντζα έφτασε σε ματς μπολ και το ματς τελείωσε με φιλέ του Παπαγγελόπουλου και τους παίκτες του Εθνικού να πανηγυρίζουν έξαλλα την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 0-3 (25-27, 24-26, 23-25) σε 85′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης) Νικολάκης 2 (1/1 επ, 1 άσος), Χριστοφιδέλης 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ – 46% άριστες), Μουρούτης 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ), Πούλκο 14 (13/19 επ, 1 άσος, 63% υπ – 19% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (19/37 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 55% υπ – 32% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 1 (1/2 επ, 100% υπ – 67% άριστες), Εφραιμίδης.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης) Λεάλ 19 (16/28 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 52% υπ – 31% άριστες), Βανέγκας 15 (13/17 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ – 20% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/1 επ, 1 άσος), Στίγγας 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 18 (16/25 επ, 2 μπλοκ), Τσέλιος 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ – 30% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος.