Β’ Εθνική: “Σφαγή” της Ασπίδας στην Αγιά και προπηλακισμοί στο τέλος του αγώνα

Ο “νόμος της ζούγκλας” επικράτησε στην Αγιά, όπου ο τοπικός Ερμής νίκησε με 84-75 την Ασπίδα Ξάνθης. Τρομερά παράπονα από την ομάδα της Ξάνθης για τη διαιτησία, οι οποίοι σφύριζαν συνεχώς κατά τις Ασπίδας, ενώ προστάτευαν τον Κόμματο και τους παίκτες της Αγιάς, χρέωσαν με δύο τεχνικές ποινές τον πάγκο της ομάδας της Ξάνθης, ενώ η αποστολή δέχθηκε επίθεση στα αποδυτήρια μετά το τέλος της αναμέτρησης (θυμηθείτε ΕΔΩ).

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε υψηλό σκορ, απόρροια του υψηλού ποσοστού του Ερμή έξω από τη γραμμή των 6,75. Η ομάδα της Αγιάς πέτυχε σε δέκα λεπτά 7 τρίποντα σε 8 προσπάθειες και συνολικά 29 πόντους, με την Ασπίδα να προσπαθεί να ακολουθήσει στο σκορ και αν πετυχαίνει 23 στο αντίστοιχο διάστημα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασπίδα αν και βρίσκονταν πίσω με διαφορές 4-6 πόντων κατάφερε να φέρει με το τέλος του ημιχρόνου να φέρει το σκορ στα ίσια (42-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα έδειξε το κακό της πρόσωπο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ερμής, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (57-45) και σε 62-46 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 67-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ασπίδα προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα μείωσε σε 74-69, όμως ένα απίστευτο τρίποντο “έκοψε” τις όποιες ελπίδες της ομάδας της Ξάνθης για να διεκδικήσει τη νίκη, με τον Ερμή να φτάνει στο 84-75.

Τα όσα ακολούθησαν στα αποδυτήρια δεν τιμούν το άθλημα, την ομάδα της Αγιάς και πολύ περισσότερο το Νέστορα Κόμματο, ένα παίκτη που έχει κατακτήσει ακόμα και την Ευρωλίγκα το 2ο05 με τη Μακάμπι.

Διαιτητές: Τσοκόλης-Κοϊμτζόγλου

Δεκάλεπτα: 29-23, 42-42 (ημίχρονο), 67-54, 84-75 (τελικό αποτέλεσμα)

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 14 (3), Γκανέτσος 6 (2), Μηλιώνης 3 (1), Νταλός 2, Χαλκιάς 3, Κόμματος 16 (4), Περρωτής 2, Τριανταφύλλου 15 (3), Βαβάτσικος 16 (1) Γούλας 7 (1).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης 3, Παπαδάκης 7, Γρούβος 4, Τσιόγκας 3 (1), Στεφανίδης 2, Καραμπίνης, Τσιαβές 18 (2), Κουτσογιάννης 12 (1), Ασημάκης 17 (1), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 4, Πετς 5 (1).