Γ’ Εθνική: Με όπλο την άμυνα πέρασε από τη Νεάπολη η ΑΕ Κομοτηνής

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕ Κομοτηνής νίκησε τη Νεάπολη στη Θεσσαλονίκη με 62-74. Χαρακτηριστικό του αγώνα το ότι η ομάδα της Κομοτηνής δεν δέχθηκε ούτε ένα καλάθι έξω από τη γραμμή των 6,75. Κορυφαίοι για την ΑΕ Κομοτηνής οι Σταματέλος, Κουτσοβασίλης και Παλλάκης.

Το παιχνίδι είχε υψηλό σκορ και φρενήρη ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Κομοτηνής έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 21-22 και βρίσκοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο πολλές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 41-53.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό επιθετικά για την ΑΕ Κομοτηνής, η οποία πέτυχε μόλις πέντε πόντους. Όμως με όπλο την άμυνα δεν άφησε τη Νεάπολη να περάσει μπροστά και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 55-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής ανέβηκε επιθετικά και κρατώντας και πάλι χαμηλά στο σκορ τη Νεάπολη έφτασε στο τελικό 62-74.

Δεκάλεπτα: 21-22, 41-53 (ημίχρονο), 55-58, 62-74 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ζιώγας-Μπιστιζάνος

ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Τασόπουλος): Νικολαϊδης 15, Χύτας, Ζειμπέκης 12, Χριστοφορής 8, Καραφέρας 1, Δημητρόπουλος 4, Ταουκίδης 4, Τσιώρας 9, Χριστοδούλου 4, Αποστολίδης 5.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 22 (3), Κρίμπουρας , Χονδρόπουλος 9 (2), Βάκρινος 4, Λεχούδης 8, Σαριμπαλίδης , Κουτσοβασίλης 13 (4), Καραμπέκης 6, Μπορμπίδης , Βαχαρίδης , Παλάκης 12, Λεφής.