Γ’ Εθνική: Ομάδα από το παρελθόν ο ΓΑΣ Κομοτηνή που νίκησε τον Ζέφυρο κάνοντας “δωράκι” στην ΑΕ Κομοτηνής

Tην πέμπτη συνεχόμενη νίκη του και την όγδοη στο πρωτάθλημα πήρε στο κλειστό της Κομοτηνής επί του δυνατού Ζέφυρου με 78-68 ο φορμαρισμένος ΓΑΣ Κομοτηνή που δείχνει να έχει αγκαλιάσει την παραμονή, ενώ ταυτόχρονα έκανε δώρο και στην ΑΕ Κομοτηνής αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ισόβαθμη στην τρίτη θέση με τους “κιτρινόμαυρους” της Κομοτηνής.

Ταυτόχρονα η ομάδα του ΓΑΣ πήρε και ρεβάνς για την βαριά ήττα του πρώτου γύρου στην Θεσσαλονίκη με 73-49. Στα του αγώνα ο ΓΑΣ στην επιστροφή του μετά από τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια έδειξε ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και αφού κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στο μέτριο ξεκίνημα του (16-22 στο 10′) ροκάνιζε συνεχώς την διαφορά (ημίχρονο 38-39) και πέρασε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ισχνό προβάδισμα με 58-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μίλησε η έδρα και με καλή άμυνα η ομάδα του Λεμονίδη πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη στο τέλος με την διαφορά να φτάνει στο +10, τον φωτεινό πίνακα να δεέχνει 78-68 και τους παίκτες να αποχωρούν μέσα σε χειροκροτήματα από το κόσμο που βρέθηκε στο Κλειστό της Κομοτηνής.

Δεκάλεπτα: 16-22, 38-39 (ημίχρονο), 58-57, 78-68

Διαιτητές: Μελανίδης-Χατζηχαρίσης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Σκεμπής 6, Αθανασίου 3 (1), Χατζηδημητρίου 16 (2), Καναράς 16 (2), Σιμάκης 17, Καλατζής 10 (2), Καραμπέκης 8, Χαλίλ 2, Μπίτατζης.

ΖΕΦΥΡΟΣ (Τσολάκης): Μυτιληναίος 1 2(4), Μυλωνάς 20, Αλεξανδρίδης, Ουρκέρογλου 2, Τσιούντος 13 (1), Τσιόγκας 3, Σταφυλάς, Μυστηλιάδης 18 (3), Πάτικας, Φωτιάδης.