ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Έπιασε εκ νέου κορυφή ο Λεύκιππος που νίκησε τον Αίαντα! Η βαθμολογία του Πρωταθλήματος Ανδρών

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 14ης αγωνιστική ο Λεύκιππος Ξάνθης νίκησε με 57-51 τον Αίαντα Κομοτηνής και έπιασε και πάλι το Δημοκρίτειο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Ξάνθης είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Με όπλο την άμυνα προηγήθηκε με 20-8 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 31-23 στο ημίχρονο, με τους παίκτες του Αίαντα να προσπαθούν, αλλά να μην μπορεί να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά πέρασε και τους δέκα πόντους, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 48-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Κομοτηνής να προσπαθεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 57-51.

Δεκάλεπτα: 20-08, 31-23 (ημίχρονο), 48-36, 57-51 (τελικό αποτέλεσμα)