Γ’ Εθνική: Τρελαίνει κόσμο ο ΓΑΣ! Διπλό παραμονής στο Νέο Σκοπό

Νέα μεγάλη εκτός έδρας εμφάνιση για τον ΓΑΣ Κομοτηνή, ο οποίος μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη την Τετάρτη επί του Αστέρα Καβάλας, νίκησε και σήμερα εκτός έδρας, αυτή τη φορά στο Νέο Σκοπό τον τοπικό Ορφέα και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Κομοτηνής είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 10-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 26-30 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ ήταν πολύ κακός τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 22-10 προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 48-40 και έδειχναν πως ελέγχουν το παιχνίδι. Όμως οι παίκτες του ΓΑΣ δεν τα παράτησαν και λίγο πριν το τέλος προηγήθηκαν με 65-66. Οι παίκτες του Νέου Σκοπού ήταν άστοχοι και με μία βολή διαμορφώθηκε το τελικό 65-67, αφού η τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 10-13, 26-30 (ημίχρονο), 48-40, 65-67 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές:Τζιοπάνος Γ.-Βασιλόπουλος

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (3) Ιακωβίδης 4, Κουτζιάντζης, Χατζηκυριακίδης, Χατζής 19 (2), Αποστόλου 2, Τσανάκας , Καβαργύρης 15, Χατζηανδρέου 4, Ιωσηφίδης.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ : Σαββίδης, Σκεμπή 8 (1), Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 14 (3), Καναράς 5 (1), Σιμάκης 16, Καλατζής 9 (1), Βελή 7, Καραμπέκης 2, Χαλήλ 6.