Volley League: Προσπαθεί αλλά δε μπορεί η Ορεστιάδα που ηττήθηκε από τον Φοίνικα Σύρου

Αν και σαφώς βελτιωμένη από τα προηγούμενα παιχνίδια της, η Ορεστιάδα δε κατάφερε να κερδίσει τον Φοίνικα Σύρου στο ”Νίκος Σαμαράς” γνωρίζοντας για ακόμη μια φορά την ήττα με 3-0.

Παραμένοντας στη κόψη του ξυραφιού και έχοντας μόνο ένα βαθμό, η Ορεστιάδα βλέπει τη παραμονή να απομακρύνεται όλο και περισσότερο αν και η νέα σύσταση της ομάδας έχει δείξει σημάδια ανάκαμψης. Το ζήτημα είναι ότι το χαμένο έδαφος είναι μεγάλο και θεωρείται αμφίβολο αν θα μπορέσει να το καλύψει η ομάδα. Από την άλλη ο Φοίνικας Σύρου έφτασε στη 4η θέση έχοντας κάνει πολύ καλές εμφανίσεις φέτος.

Η Ορεστιάδα μπήκε καλά στο πρώτο σετ πιέζοντας στην αρχή τον Φοίνικα και μάλιστα στη μέση περίπου του παιχνιδιού να προηγούνται με πόντους του Λουκούμι στο 13-10 αλλά ο Φοίνικας με πρωταγωνιστή τον Νικήτα Εφραιμίδη στο σερβίς έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 15-13. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στον πόντο τους φιλοξενούμενους μέχρι το 19-20 αλλά ο Μρντακ με τον Εφραιμίδη ”καθάρισαν” γρήγορα το πρώτο σέτ.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 3-4 πόντους με την Ορεστιάδα να μη μπορεί να τη πλησιάσει τόσο όσο στο πρώτο σετ και τον Εφραιμίδη να επικρατεί για ακόμη φορά και να κερδίζει και το δεύτερο σετ για την ομάδα του.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες της Ορεστιάδας ήθελαν να κάνουν το κάτι παραπάνω για να πάρουν τον πόντο αλλά η ατυχία χτύπησε την ομάδα του Μπάμπη Σταματόπουλου καθώς στην αρχή του σετ τραυματίστηκε ο Λέσκοφ. Πάτησε το πόδι του Λουκούμι και αποχώρησε. Η Ορεστιάδα συνέχισε με πασαδόρο τον Ράπτη οπότε και ισοφάρισε σε 12-12 αλλά δεν είχε συνέχεια καθώς ο Φοίνικας ήταν πολύ καλύτερος και πληρέστερος σε όλους τους τομείς και νίκησε δίκαια.

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 21-25, 18-25) σε 74΄.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Λέσκοφ 1 (μπλοκ), Μορέλος 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Διαμαντίδης 1 (1/5 επ, 65% υπ -42% άριστες), Λουκούμι 19 (17/43 επ, 2 μπλοκ), Στοϊλούδης 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Πεντίδης 1 (1/7 επ), / Καρασαββίδης (λ, 69% υπ -50% άριστες), Ράπτης, Ιωαννίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 1 (1/5 επ), Μρντακ 19 (14/24 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ρεϊνάλτο 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ – 50% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/12 επ, 1 άσσος, 50% υπ -40% άριστες), Τουράνιανιν 10 (7/7 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ 43% άριστες).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS M’ ENA ΚΛΙΚ ΕΔΩ