Volley League: Νίκησε και για την Ορεστιάδα ο Εθνικός τον Ηρακλή Χαλκίδας

Επιστροφή στη νίκες για τον Εθνικό ,ο οποίος κατάφερε να επανέλθει μετά την ήττα απο τον ΠΑΟΚ και μέσα στο κατάμεστο Μιχάλης Παρασκευόπουλος πήρε από τον Ηρακλή Χαλκίδας τους πολύτιμους τρεις βαθμούς που τον κατατάσουν στην πρώτη 8αδα της βαθμολογίας και πλέον πολύ μακριά από περιπέτειες.

Ο Εθνικός έφτασε πλεον τους 20 βαθμούς παρεμεινε ωστόσο 8ος αφού νικησαν Κηφισιά και Φοίνικας που εφτασαν τους 22 βαθμους οσους έχει και ο Ηρακλής. Η νικη του Εθνικού ωστό βοηθα και την Ορεστιάδα που αν και έμεινε στον 1 βαθμό μετα την ήττα στον ΠΑΟΚ κράτησε την διαφορά της από την ομάδα της Χαλκίδας στους 5 βαθμούς, αφού ο Ηρακλής αλλα και ο Κύζικος έχουν έξι.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έζησε στιγμές deja vu καθώς βρέθηκε να χάνει 1-0 από τον Ηρακλή όπως και στο Α’ γύρο στην Χαλκίδα. Η ομάδα της Χαλκίδας όμως δε στάθηκε τυχερή όπως στην Ορεστιάδα που κατάφερε να πάρει άνετα το τρίποντο. Στα μέσα του 2ου σετ είδε το νεοαποκτηθέντα της πασαδόρο Ρενάν Μπερτασόν  να τραυματίζεται μετά από προσπάθεια μπλόκ και να βγαίνει υποβασταζόμενος από το παιχνίδι με διάστρεμμα.

Με Βανένγκας με 54% και Παλέντζα σε πολύ καλή μέρα να πετυχαίνει 26 πόντους ο Εθνικός δεν άργησε να γυρίσει το παιχνίδι και να γίνει εκείνος ο κυρίαρχος στο παιχνίδι και να εκμεταλλέυεται το τραυματισμό του Μπερτασόν αλλά και τα 32 λάθη των αντιπάλων. Στο 2ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε μέχρι το 19-17 αλλά το σερβίς του Στίγγα χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Ο Παλέντζας με κόντρα επιθέσεις και τρία λάθη του Ηρακλή ο Εθνικός έκανε συνολικό σερί 6-0 και πέρασε μπροστά 23-19 κατακτώντας το σετ 25-21 κάνοντας το 1-1 σετ.

Στο κρίσιμο 3ο σετ υπήρξε αρκετή νευρικότητα με τον Χαριτωνίδη να βλέπει τη κόκκινη κάρτα του διαιτητή και την ομάδα της Χαλκίδας να προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί παίρνοντας για λίγο το προβάδισμα αλλά τον Εθνικό να αφήνει στην συνέχεια πολλά περιθώρια και προσπέρασε με Λεαλ και Παλέντζα. Το σετ θρίλερ αποτελειώσε ο Κοντοστάθης με δυο εκπληκτικές άμυνες και ο Παλέντζας με μια επίθεση.

Στο τελευταίο σετ ο Ηρακλής πλέον έδειξε να παραδίνεται χωρίς να κάνει ιδιαίτερες προσπάθειες για ν’αλλάξει εικόνα στο παιχνίδι και έδωσε εύκολα τη πολυπόθητη νίκη στον Εθνικό.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-21, 25-22, 25-13) σε 109′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 14 (11/19 επ, 3 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Βανέγκας 13 (13/31 επ, 54% υπ – 54% άριστες), Χαριτωνίδης 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 26 (21/33 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσέλιος 4 (4/6 επ) / Κοντοστάθης (λ, 67% υπ – 38% άριστες), Χατζόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (13/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/9 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 6 (6/19 επ, 61% υπ – 22% άριστες), Κλότσκο 9 (9/22 επ, 65% υπ – 47% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ – 26% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ, 65% υπ – 41% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος 1 (1/1 επ), Κολτσιάκης Γ.