Με το αριστερό ξεκίνησε η Εθνική Παίδων του Δημήτρη Μούχλια αφού ηττήθηκε στο Άργος από το Ισραήλ

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική Παίδων την προσπάθεια της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Άργος, καθώς ηττήθηκε με 3-1 από το Ισραήλ. Δεν χρησιμοποιήθηκε ο Σουφλιώτης διαγωνιος Δημήτρης Μούχλιας του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, αφού ο Ράπτης που αγωνίζεται στην θέση του ήταν πολύ καλος (24 πόντοι).

Στο κατάμεστο ΔΑΚ Άργους (ανάμεσα στους θεατές του αγώνα ήταν ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος, ο Γενικός Γραμματέας της Ομοσπονδίας Νεκτάριος Χαλβατζής και ο Δήμαρχος Άργους Δημήτρης Καμπόσος) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και πήρε το πρώτο σετ με ανατροπή στη συνέχεια πλήρωσε τα λάθη και το άγχος. Στο αλλο παιχνίδι η επομενη αντιπαλος της Ελλάδας η Ισπανία ηττήθηκε με 2-3 (25-23, 19-25, 25-23, 22-25, 13-15) απο την Ρωσια.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με καλό σερβίς οι Ισραηλινοί έκαναν γρήγορα το 3-6, ωστόσο εξίσου γρήγορα κι η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 7-7 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 10-9 χάρις στον άσο του Καπετανίδη για να φτάσει στο +2 (11-9) με το μπλοκ του Κωτσάκη. Σε εκείνο το σημείο όμως το σερβίς των Ισραηλινών αποσυντόνισε τελείως την υποδοχή μας με το σκορ να γίνεται 12-16 και 15-20. Εκεί ήρθε το καλό σερί με τον Γεωργίου στο σερβίς που έφερε την Ελλάδα στο -1 (19-20) για να ισοφαρίσουμε 23-23 με άσο του Ράπτη. Το Ισραήλ είχε τρία σετ μπολ, αλλά στο 26-26 το καλό σερβίς και πάλι του Γεωργίου οδήγησε τον πασαδόρο των Ισραηλινών σε πιαστό κι ακολούθησε ένα καταπληκτικό ατομικό μπλοκ του Ράπτη για το 28-26 μέσα σε αποθέωση.

Στο β’ σετ όμως δεν υπήρχε το ίδιο σασπένς καθώς οι Ισραηλινοί και πάλι πήραν μία μικρή διαφορά στο σκορ (4-7) χωρίς να μπορέσουμε να καλύψουμε τη διαφορά. Το σκορ άρχισε να ξεφεύγει (11-16, 13-18) και έτσι το 1-1 ήρθε σχετικά εύκολα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο γ’ σετ με την Ελλάδα να ξεκινά καλύτερα (6-3), αλλά να αρχίσει το… ράλι των ανατροπών. Το σκορ έγινε 9-11, 14-13, 16-17 και στο 19-19 το Ισραήλ ξέφυγε με 19-21. Το γήπεδο πήρε φωτιά όταν ο Παπαλεξίου ισοφάρισε 22-22, όμως σε εκείνο το σημείο κάναμε τρία μαζεμένα λάθη. Η αρχή έγινε με παράβαση στο φιλέ, ακολούθησε λάθος υποδοχή και άουτ επίθεση για το 22-25!

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο δ’ σετ καθώς το υπέρ μας 9-6 έγινε 13-16 για το Ισραήλ που έφτασε στο 18-21, για να ισοφαρίσουμε 21-21 με συνεχόμενους πόντους του Ράπτη, ο οποίος ισοφάρισε εκ νέου σε 23-23, αλλά οι Ισραηλινοί έκαναν το 23-24 και τελείωσαν το σετ με απίθανη επίθεση του Νταβίντ φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Τα σετ: 28-26, 19-25, 22-25, 23-25