ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Παραδίδει τα σκήπτρα ο Αστέρας Καβάλας που αποκλείστηκε από τον Λεύκιππο Ξάνθης

Στη Γ’ Φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ “Τάσος Χαραλαμπίδης” προκρίθηκε ο Λεύκιππος Ξάνθης, ο οποίος επικράτησε με 75-54 της Κ20 του Αστέρα Καβάλας. Έτσι μετά από τις δύο συνεχής κατακτήσεις η ομάδα της Καβάλας θα παραδώσει φέτος τα σκήπτρα σε άλλη ομάδα.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Αστέρα να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 32-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λεύκιππος με όπλο την άμυνα του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, πήρε ένα προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους και έκλεισε την περίοδ μπροστά στο σκορ με 51-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να βρίσκεται κοντά στους δέκα πόντους, με την ομάδα της Ξάνθης να την ανεβάζει και πάνω από αυτή. Ο Αστέρας προσπαθούσε να μειώσει, όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τελευταίο τρίλεπτο ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους, με τον Λεύκιππο να φτάνει έτσι στο τελικό 75-54.

Δεκάλεπτα: 19-18, 32-33 (ημίχρονο), 51-43, 75-54 (τελικό αποτέλεσμα)