ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Εκτός έδρας πρόκριση για τον Αρίωνα Ξάνθης επί της Θύελλας Φερών

Την πρόκριση για τη Γ’ Φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ “Τάσος Χαραλαμπίδης” πήρε ο Αρίων Ξάνθης, ο οποίος νίκησε στις Φέρες την τοπική Θύελλα με 54-63.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκαλεπτο, όταν με ένα σερί 6-28 η ομάδα της Ξάνθης ξέφυγε με 21 πόντους διαφορά. Μέχρι εκείνο το σημείο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ομάδα της Θύελλας να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 31-30.

Όμως το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους, με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και πολλές άστοχες επιθέσεις. Αυτό εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Αρίωνας ο οποίος ξέφυγε με διψήφια διαφορά και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 37-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Θύελλα προσπάθησε με όπλο την άμυνα να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως τελικά δεν τα κατάφερε παρά το σερί 17-5, με τον Αρίωνα να παίρνει την πρόκριση με το τελικό 54-63.

Δεκάλεπτα: 15-16, 31-30 (ημίχρονο), 37-58, 54-63 (τελικό αποτέλεσμα)

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ (Παπαδόπουλος): Νεδέλτσος 3 (1), Ξένος 12 (4), Παπάζογλου, Δαβουδάνς 9 (1), Μπιριντζής 2, Μόκαλης 5, Παπαδόπουλος 4, Σονωβίδης 15, Μαραγκός 4, Τσιτσικλής.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Ανδρέου 7 (1), Μιχαϊλίδης 6 (2), Νταβουλτόπουλος 28 (1), Πλατανίτης 7 (1), Φώτης 6, Μπουτσακτσή 9, Κυρλίδης, Καργιώτης, Παπαδόπουλος.