Α2 Ανδρών: Επιτέλους νίκη και μάλιστα… τρίποντη για την ΓΕΑ μετά από συγκλονιστικό ματς με τον Αίαντα Ευόσμου

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών πέτυχε το βράδυ της Κυριακής η Γυμναστική Εταιρεία Αλεξανδρουπόλεως και μάλιστα νίκη τριών πόντων, έπειτα όμως από συγκλονιστικό παιχνίδι με γεμάτα σετ, που διεξήχθη στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Το πιο συγκλονιστικό από όλα ήταν βέβαια το πρώτο σετ που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες και κατέληξε με 28-26 στην ΓΕΑ. Η επικράτηση σε αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους και τις βάσεις για το τρίποντο, παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο σετ ηττήθηκαν με 20-25 και ισοφαρίστηκαν.

Με το ίδιο νόμισμα απάντησε η ΓΕΑ στο τρίτο σετ, το οποίο πήρε με 25-20 για να εξασφαλίσει τουλάχιστον τον πόντο. Τελικά ο πόντος έγινε νίκη και μάλιστα τρίποντη με την κατάκτηση  του τέταρτου σετ με 25-21 που σήμανε και το τέλος του αγώνα και την πρώτη νίκη για το σύνολο του Ιπποκράτη Δήμιτσα.