Γ’ Εθνική: Πέρασε και από τα Διαβατά και πάει φουλ για άνοδο η ΑΕ Κομοτηνής

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής, η οποία νίκησε με 72-75 στα Διαβατά τον Ιωνικό Ιωνίας και παρέμεινε ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Πολύ μεγάλο παιχνίδι από τους Χονδρόπουλο και Παλλάκη, οι οποίοι σημείωσαν από 27 πόντους ο καθένας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και ήταν ισόπαλες με 19-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, πήρε διψήφια διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 34-47.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Κομοτηνής να διατηρεί τη διαφορά γύρω στους δέκα πόντους και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 54-64. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός Ιωνίας πίεσε στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση μείωσε, όμως η ΑΕ Κομοτηνής άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη με 72-75.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-47 (ημίχρονο), 54-64, 72-75 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Καρακώστας-Γκέκας

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Καραμουσαλίδης): Μητακίδης 2, Πολυχρονιάδης Χ , Παναγιώτου 23 (2), Τουβετζίδης 19 2 Δικταπανίδης, Γκούμας 2, Σιδηροηλίας 1, Παπαδόπουλος 7, Κουλαξής 7 (1), Καλογεράτος 5 (1), Κούτε, Γεωργιάδης 6.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 5 (1), Κριμπούρας, Χονδρόπουλος 27 (6), Βάκρινος, Λεχούδης 4, Σαρημπαλίδης, Κουτσοβασίλης 6, Καραμπέκης 6, Μπορμπίδης, Βαχαρίδης, Παλλάκης 27 (3), Λεφής.