Α2 Γυναικών: Διπλό παραμονής στη Δράμα για την Ασπίδα Ξάνθης με τρίποντο στο τέλος

Μία πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη πέτυχε πριν λίγο η γυναικεία ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης, η οποία νίκησε στη Δράμα τους Τιτάνες με 36-38, χάρη σε τρίποντο της Μαμαλίγκατζη, έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Η Ασπίδα ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι επιθετικά και επέτρεψε στους Τιτάνες να προηγηθούν με 12-4 στην πρώτη περίοδο. Αυτό άλλαξε όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Ξάνθης βρήκε επιθετικές λύσεις και παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να μειώσει σε 17-14, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ. Οι Τιτάνες προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος με 36-35, όμως το τρίποντο της Μαμαλίγκατζη, έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, έδωσε το προβάδισμα στην Ασπίδα με 36-38 και μαζί την πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-04, 17-14 (ημίχρονο), 26-24, 36-38 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τσούλης-Καρκαλέτσης

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Καρατσομπάνης): Στάικου, Παράσχου, Καριώτη Κ., Σαμολαδά 5(1), Αρσένογλου Μ., Γαϊτάνη Ε. 20, Γιαντσιώρη 4, Αρσένογλου Κ. 7(1), Κυριακίδου.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 5(1), Καραλίδου Σ. 7(1), Σακουλάκη, Καρακώστα 2, Παπαχρυσοβέργη, Καραλή 6, Λαζαρίδου, Σαρβάνη, Σουλιώτη 11, Μαμαλίγκατζη 5(1), Καραλίδου Β. 2, Γκιργκίζα.