Β’ Εθνική: Πάλεψε παρά τα προβλήματα η Ασπίδα που “λυγισε” στο τέλος από την Ευρώπη Πευκοχωρίου

Παρά τις απουσίες λόγω τραυματισμών των Μανδαλάκη και Καραμπίνη και παρότι είχε παίκτες που δεν προπονήθηκαν όλες τις προηγούμενες μέρες, η Ασπίδα πάλεψε στον Άγιο Παύλο απέναντι στην Ευρώπη Πευκοχωρίου, όμως γνώρισε την ήττα με 80-74.

Η ομάδα της Ξάνθης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-26. Αυτό όμως άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Χαλκιδικής με ένα σερί 11-3 στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφερε να περάσει με 33-29 και διατηρώντας τη διαφορά να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 45-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμενε μεταξύ 6 και 8 πόντων, όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων την ανέβασε σε διψήφιο νούμερο, με το Πευκοχώρι να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 67-54. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Εκεί η Ασπίδα έκανε την αντεπίθεση της, όμως δεν μπόρεσε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με σκορ 80-74.

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-39 (ημίχρονο), 67-54, 80-74 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Θεοδώρου-Κοϊμτζόγλου

ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Καραμανλής): Αμπατζίδης 2, Μητσάκης 11 (2), Λεμονάκης 7 (1), Μουρατίδης 20 (4), Μαυρίδης 6, Καραϊσκάκης 2, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 25 (4), Σταύρου 7 (1), Μάρκου, Βαϊντέρλης.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 14 (2), Γρούδος 2, Τσιόγκας, Στεφανίδης 5, Τσιαβές 24 (3), Κουτσογιάννης 15, Ασημάκης 11, Πετς 3, Παπαθανασίου.