ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ήττα του Σπάρτακου Διδυμοτείχου στην Καβάλα από τους Πάνθηρες

Την ήττα με 65-52 γνώρισε ο Σπάρτακος Διδυμοτείχου από τους Πάνθηρες Καβάλας στην μακεδονική πόλη, σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τους Πάνθηρες που παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, λόγω και της αφαίρεσης δύο πόντων που έχουν δεχθεί. Ίδιο απολογισμό με δυο νίκες και επτά ήττες έχει πλέον και ο Σπάρτακος Διδυμοτείχου, που όμως είναι δυο βαθμούς πιο πάνω,. ισόβαθμος με τον Ηρακλή Καβάλας στην 9η θέση.

Ο Σπάρτακος είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Με όπλο την άμυνα η ομάδα του Διδυμοτείχου προηγήθηκε με 9-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο κράτησε τη διαφορά στους δέκα πόντους και προηγήθηκε με 20-30.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πάνθηρες πέτυχαν 29 πόντους, βρίσκντας λύσεις τόσο κοντά, όσο και μακριά από τη ρακέτα, ενώ κρατώντας τον Σπάρτακο στους 8 πόντους κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να προηγηθούν με 49-38. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια της ομάδας του Διδυμοτείχου δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Καβάλας να φτάνει στη νίκη με 65-52.

Θυμηθείτε τα αποτελέσματα του Σαββάτου με ένα κλικ ΕΔΩ. Απομένει για την ολοκλήρωση της αγωνιστικής ο αγώνας Φιλία Ορεστιάδας – Λεύκιππος Ξάνθης που θα διεξαχθείο την τετάρτη (7/12, Ωρα 18:00).