Β’ Εθνική: Νίκησε Πολύγυρο και προβλήματα η Ασπίδα με σούπερ άμυνα

Με άμυνα που έπνιξε τον αντίπαλο και εξουδετέρωσε όλα τα ατού του Πολυγύρου, η Ασπίδα Ξάνθης επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας την ομάδα της Χαλκιδικής με 58-47, νικώντας παράλληλα και τα προβλήματα της που προέκυψαν, καθώς δεν αγωνίστηκε ο Μανδαλάκης λόγω τραυματισμού, ενώ ο Ασημάκης αντιμετώπισε ένα σοβαρό προσωπικό πρόβλημα.

Η Ασπίδα ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 4-0, όμως με σερί 0-8 ο Πολύγυρος απάντησε και πέρασε μπροστά. Η Ασπίδα απάντησε εκ μέου με σερί 5-0 και έκανε το σκορ 9-8, με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να συμβαδίζουν στο σκορ και την Ασπίδα να κλείνει το δεκάλπτο μπροστά με 19-17. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ασπίδα με την άμυνα της έκλεισε τους διαδρομους προς το καλάθι της και με ένα σερί 7-0 στα μέσα του δεκαλέπτου μετέτρεψε το 26-21 σε 33-21 κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 33-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα ήταν καταιγιστική. Δέχθηκε μόλις 7 πόντους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 48-32. Αυτό χαλάρωσε τους παίκτες της ομάδας της Ξάνθης στην τελευταία περίοδο, καθώς οι παίκτες της Ασπίδας έμειναν για επτά λεπτά χωρίς πόντο, επιτρέποντας τον Πολύγυρο με σερί 0-9 να μειώσει σε 48-41. Όμως στα κρίσιμα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Ασπίδας με ηρεμία και υπομονή στο παιχνίδι τους έφτασαν στη νίκη και το τελικό 58-47.

Δεκάλεπτα: 19-17, 33-25 (ημίχρονο), 48-32, 58-47 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Θεοδώρου, Σιταρίδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Σμυρλόγλου, Παπαδάκης 4, Γρούδος 4, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 10 (2), Καραμπίνης, Τσιαβές 12, Κουτσογιάννης, 17, Ασημάκης 2, Παπαθανασίου, Μασμανίδης, Πετς 6 (1).

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Παπαδόπουλος): Πιπιλιάρης 16, Πετρίδης 2, Παπασραφιανός, Αράπης 7 (1), Βούλγαρης 1, Νησιώτης 14, Νουκάρης 5 (1), Ακριτιδης, Μίκιτς 2.