Γ’ Εθνική: Πέρασε από τα Νέα Μουδανιά πετυχαίνοντας την έκτη σερί νίκη η ΑΕ Κομοτηνής

Διατηρώντας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού διψήφια διαφορά 10-15 πόντων, η ΑΕ Κομοτηνής δεν αντιμετώπισε προβλήματα και νίκησε με 59-80 τα Νέα Μουδανιά, πετυχαίνοντας την έκτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και παραμένοντας κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Κομοτηνής αγωνίστηκε χωρίς τον Δημήτρη Καραμπέκη, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο γόνατο και προτιμήθηκε να ξεκουραστεί, ενόψει και του ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Ζέφυρο.

Η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την πολύ καλή άμυνα πήρε διψήφια διαφορά και προηγήθηκε με 9-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής είχε τον έλεγχο, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τα Νέα Μουδανιά να μειώνουν και κάτω από τους δέκα πόντους τη διαφορά και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 28-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση και αν και είχε προβλήματα στην άμυνα της κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά και να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 49-66. Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία για την ομάδα της Κομοτηνής, που ΄φτασε στο τελικό 58-80.

Δεκάλεπτα: 09-19, 28-39 (ημίχρονο), 49-66, 58-80 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Γραικός, Μαλτέσιος

ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ (Παναγιωτόπουλος): Παπαδόπουλος 3 (1), Βέτσος 10 (2), Τεζετζίδης 15 (1), Τσιγγελίδης 2, Χαρίστος, Κουτζούχας, Κοκκίνης 5 (1), Χατζηγιοβάνης, Παντελέρης, Φιλοξενίδης 7 (1), Χαρίστος 12, Σερέτης 4.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 16 (2), Κριμπούρας, Σαρημπαλίδης, Χονδρόπουλος 14 (4), Βάκρινος 14 (1), Λεχούδης 3 (1), Κουτσοβασίλης 11 (3), Πολυχρονιάδης, Μπορμπίδης, Βαχαρίδης 4, Παλάκης 18, Λέφης.