LIVE από το ΔΑΚ Κομοτηνής: Ελλάδα – Κύπρος 5-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον διεθνή φιλικό αγώνα ανάμεσα σε Ελλάδα και Κύπρο. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο ΔΑΚ Κομοτηνής και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρώτη φιλική αναμέτρηση ανάμεσα σε Ελλάδα και Κύπρο. Η δεύτερη είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου.

Ώρα 12:42 Πάμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων.

Ελλάδα (Κάβουρας): Πελετίδου, Κακαμπούκη, Κυδωνάκη, Κοκοβιάδου, Σιδηρά, Χατζηγιαννίδου, Παντελιάδου, Δημητρίου, Παπαδοπούλου, Κοτσάκη, Νάτη.

Κύπρος (Βασιλείου): Χρήστου, Ιωάννου, Παφίτη, Γιάννου, Βιολάρη, Μιχαήλ, Αντωνίου, Χρυσοστόμου, Παπαδοπούλου, Γεωργίου Ξ., Σάββα.

Ώρα 12:46 Στον πάγκο για την Ελλάδα βρίσκονται οι Κόλλια, Κοντού, Γκάτσου, Σπυριδωνίδου, Παπακωνσταντίνου, Πυθούλα, Μωραΐτου, Μάρκου και Γεωργίου Τ.. Για την Κύπρο στο πάγκο βρίσκονται οι Αντωνίου, Κλεοβούλου, Ιωνά, Κουτσόφτα, Ζαμπά, Νεάρχου, Γεωργίου Μ., Νεοφύτου και Ξενοφώντος.

Ώρα 12:49 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι η Μαρία Μπιμπή από το Σύνδεσμο Σερρών και θα έχει βοηθούς την Χρυσούλα Ευγενίδου από το Σύνδεσμο Θράκης και την Δήμητρα Κοτανίδου από το Σύνδεσμο Δράμας. Τέταρτη διαιτητής η Χριστίνα Σαχίνη από τον Σύνδεσμο Θράκης.

Ώρα 12:53 Τελευταία φορά που το ΔΑΚ Κομοτηνής φιλοξένησε την Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των γυναικών ήταν στις 13 Φεβρουαρίου του 2014, όταν για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η Ελλάδα φιλοξένησε τη Νορβηγία, με τις σκανδιναβές να είναι ανώτερες και να κερδίζουν με 0-5

Ώρα 12:56 Παρά το γεγονός ότι η είσοδος είναι ελεύθερη δεν υπάρχουν παραπάνω από 100 θεατές αυτή τη στιγμή στο ΔΑΚ Κομοτηνής

Ώρα 12:58 Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Σε λίγο θα έχουμε την ανάκρουση του Εθνικού μας ύμνου, που είναι ο ίδιος για την Ελλάδα και τη Μεγαλόνησο.

Ώρα 13:01 Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα. Με άσπρη εμφάνιση η Ελλάδα, με μπλε η Κύπρος

1′ Έναρξη του αγώνα

10′ Γκολ για την Ελλάδα! Σέντρα από την Παντελιάδου από τα αριστερά, η Παπαδοπούλου ήταν μόνη της στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Ελλάδα – Κύπρος 1-0

15′ Ωραία προσπάθεια από τα αριστερά από την Παντελιάδου, η οποία θα κοπεί τελευταία στιγμή σε κόρνερ

16′ Γκολ για την Ελλάδα! Εκτέλεση κόρνερ από τη Σιδηρά, με την μπάλα να έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα, προσπάθησε η Χρήστου να τη διώξει, όμως δεν τα κατάφερε. Ελλάδα – Κύπρος 2-0

28΄ Ωραία εκτέλεση φάουλ από τη Σιδηρά, η μπάλα άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Χρήστου

28΄ Νέα καλή στιγμή για την Ελλάδα, με τη Σιδηρά να βρίσκει ωραία στη μεγάλη περιοχή τη Νάτη, η οποία πήγε να κρεμάσει τη Χρήστου, με την μπάλα να φεύγει άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

39′ Γκολ για την Κύπρο! Ωραία προσπάθεια από τα δεξιά για την Κύπρο, θα γίνει συρτή σέντρα στο ύψος του πέναλτι, εκεί θα πεταχτεί η Γιάννου και με σουτ θα πετύχει το γκολ για την Κύπρο. Ελλάδα – Κύπρος 2-1

45′ Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων

45′ +1′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Ελλάδα να είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημε του πρώτου ημιχρόνου, με την Κύπρο να ανεβάζει την απόδοση της μετά το 35′ και να μειώνει στο σκορ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου:  Ελλάδα – Κύπρος 2-1

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

46′ Γκολ για την Ελλάδα! Λάθος στην άμυνα της Κύπρου, η μπάλα θα φτάσει στη Νάτη έξω από τη μεγάλη περιοχή, η οποία με αριστερό πλασέ θα κρεμάσει την τερματοφύλακα της Κύπρου. Ελλάδα – Κύπρος 3-1

57′ Κόρνερ από τη Σιδηρά, κεφαλιά της Κοκοβιάδου, η μπάλα άουτ

58′ Ωραία εκτέλεση φάουλ από την Παπαδοπούλου από τα δεξιά, τελευταία στιγμή θα διώξουν οι αμυντικές της Κύπρου σε κόρνερ

59′ Ωραία αντεπίθεση για την Κύπρο, η Αντωνίου βγήκε πίσω από την άμυνα της Ελλάδας, όμως η Πελετίδου βγήκε αρκετά έξω από τη μεγάλη της περιοχή και έδιωξε

62′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από την Παφίτη, μπλοκάρει η Πελετίδου

66′ Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Στον αγωνιστικό χώρο περνάνε οι Ιωνά και Γεωργίου Μ. και αποχωρούν οι Αντωνίου και Σάββα

67′ Διπλή αλλαγή και για την Ελλάδα. Στον αγωνιστικό χώρο οι Μωραΐτου και Μάρκου, αποχωρούν οι Κακαμπούκη και Παντελιάδου

70′ Γκολ για την Ελλάδα! Ωραία προσπάθεια από τα αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή, θα βγει η σέντρα και η Κοκοβιάδου μόνη με κεφαλιά ψαράκι μέσα στη μικρή περιοχή θα κάνει τέσσερα τα τέρματα της Ελλάδας. Ελλάδα – Κύπρος 4-1

72′ Ωραία προσπάθεια της Νάτη μέσα στη μεγάλη περιοχή, θα περάσει ανάμεσα από τρεις, όμως θα βγει και θα διώξει με τα πόδια η Χρήστου

78′ Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Στον αγωνιστικό χώρο οι Κοντού και Σπυριδωνίδου, στη θέση των Κυδωνάκη και Νάτη

79′ Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Στον αγωνιστικό χώρο οι Νεοφύτου και Ξενοφώντος στη θέση των Ιωάννου και Γιάννου

82′ Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Στον αγωνιστικό χώρο οι Πυθούλα και Γεωργίου Τ. στη θέση των Κοτσάκη και Σιδηρά.

86′ Αλλαγή τερματοφύλακα για την Ελλάδα. Στη θέση της Πελετίδου η Παπακωνσταντίνου

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90’+3′ Γκολ για την Ελλάδα! Κόρνερ από τα δεξιά, κεφαλιά από την Σπρυριδωνίδου, με την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας της Χρήστου. Ελλάδα – Κύπρος 5-1

90’+4′ Τέλος του αγώνα, με την Ελλάδα να κερδίζει την Κύπρο σε ένα ωραίο παιχνίδι, με έξι γκολ και πολλές φάσεις. Τελικό αποτέλεσμα: Ελλάδα – Κύπρος 5-1

Σας ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας. Ακολουθεί πλούσιο φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση, καθώς και το ρεπορτάζ του αγώνα