ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Συγκλονιστική εκτός έδρας νίκη του Σπάρτακου Διδυμοτείχου επί του Έβρου Σουφλίου

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όπου τα 40 λεπτά δεν έφτασαν και χρειάστηκε και παράταση, ο Σπάρτακος Διδυμοτείχου νίκησε με 64-69 τον Έβρο Σουφλίου σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική.

Ο Σπάρτακος ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-19, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο με όπλο την άμυνα και κρατώντας τον Έβρο χαμηλά στο σκορ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 21-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η μορφή του παιχνιδιού άλλαξε. Το Σουφλί βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση και παίζοντας καλή άμυνα κατέβασε τη διαφορά στο καλάθι, με τον Σπάρτακο να παραμένει μπροστά με 43-45. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα με το σκορ να είναι 59-59 ο Έβρος θα αστοχήσει σε επίθεση. Ο Σπάρτακος πήρε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία δική του επίθεση, η οποία όμως ήταν άστοχη, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε σουτ από το κέντρο και το παιχνίδι να πηγαίνει σε παράταση.

Εκεί το Διδυμότειχο με περισσότερες δυνάμεις κατάφερε να προηγηθεί με μία διαφορά 4-6 πόντων και να πάρει τη νίκη με σκορ 64-69. Δεκάλεπτα: 12-19, 21-31 (ημίχρονο), 43-45, 59-59 (κ.α.), 64-69 (παράταση)