Αγχωτική νίκη με τάσεις αυτοχειρίας για την Ασπίδα Ξάνθης

Αν και έπαιξε με τη φωτιά και απώλεσε διαφορά 17 πόντων, εν τέλει η Ασπίδα πέτυχε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας το Στρατώνι με 71-64. Το παιχνίδι κρίθηκε στην καλή άμυνα της Ασπίδα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με την ομάδα της Ξάνθης να είναι αρκετά ασταθής στο παιχνίδι της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την Ασπίδα, καθώς το Στρατώνι πήρε από την αρχή το προβάδισμα και προηγήθηκε με 6-16, 2΄40΄΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Ασπίδα μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ κακή επιθετικά και με πολλά λάθη, ενώ και αμυντικά ήταν ασταθής, όμως με ένα σερι  8-3 και με τρίποντο buzzer beater του Ασημάκη μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 14-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασπίδα συνέχισε με την αύρα του τρόπου που τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 25-23, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά στο 34-26. Όμως με ένα σερί 0-7 το Στρατώνι αντέδρασε και μείωσε στο 34-33, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο φετινό της Ασπίδας στα μέχρι τώρα παιχνίδια. Η ομάδα της Ξάνθης έβγαλε ενέργεια στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση, διατήρησε διαφορά γύρω στους 8 πόντους και με ένα ξέσπασμα στο τέλος ανέβασε το σκορ με τρίποντο buzzer beater του Γρούδου στο 61-44. Εκεί φαίνεται ότι οι παίκτες της Ασπίδας επαναπαύτηκαν, όμως το Στρατώνι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν την άμυνα τους σε ζώνη και με σερί 0-12 αρχικά μειώσαν σε 61-56, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 65-63. Εκεί με ένα επιθετικό ριμπάουντ του Κουτσογιάννη και καλάθι του ίδιου η Ασπίδα ξεκόλλησε, έκανε το σκορ 67-63 και έφτασε στο τελικό 71-64.

Δεκάλεπτα: 14-19, 34-33 (ημίχρονο), 61-44, 71-64 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δημάδης, Παπαγεωργίου

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 2, Γρούδος 11 (1), Τσιώγκας, Στεφανίδης 11, Καραμπίνης, Τσιαβές 9 (1), Κουτσογιάννης 14, Ασημάκης 12 (1), Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 2, Πετς 8 (2).

Στρατώνι (Χατζούλης): Κελεσίδης, Ζυγούρας 2, Δελίδης 8, Σουτζόπουλος 5, Σαμαράς 12 (3), Φλιάτης Ι., Θωμαΐδης 15, Πολιτόπουλος 3 (1), Δασκαλόπουλος 19.